Zlé počasie pokračuje aj dnes: Meteorológovia vydali výstrahy 2. stupňa pre celý Prešovský kraj


Foto: Zlé počasie pokračuje aj dnes: Meteorológovia vydali výstrahy 2. stupňa pre celý Prešovský kraj Foto: Facebook/Vysoké Tatry

V piatok 9. júna bude nepriaznivé počasie pokračovať v celom Prešovskom kraji. Slovenský hydromoterologický ústav informuje na stránke, že môžu celý kraj zasiahnúť silné búrky spojené s prudkým lejakom  nárazmi vetra a s krúpami.

Podľa meteorológov sa očakáva výskyt búrok, ktoré budú mať intenzitu zrážok 30 až 50 mm za 30 minút, s nárazmi vetra 20 až 23 metrov za sekundu (70 - 85 km/h) a s krúpami. Výstraha 2. stupňa platí od 08:35 hod. do 18:00 hod.

Meteorológovia varujú, že takýto intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín, prípadne aj rozvodnenie malých tokov, ale aj suchých korýt. Je potrebné, aby boli obyvatelia pripravení na to, že môže dôjsť k povodňovým úkazom (zatopenie pivníc, suterénov, podmytie cestnej komunikácie a pod.)

Silný vietor môže spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, budovách, elektrických vedeniach a ďalších objektoch. Popadané stromy alebo iné nahromadené škody môžu obmedziť dopravu. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu a väčšie krúpy by mohli poškodiť strechy, skleníky, prípadne aj automobily. 

Výskyt sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká. Predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, môžu byť obmedzené až znemožnené ľudské aktivity a pohyb osôb,“ informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.


Od 18:00 hod. bude vyhlásená už len výstraha 1. stupňa. Tá potrvá do soboty 10. júna, konkrétne do 18:00 hod.

Mesto Vysoké Tatry na sociálnej sieti informuje o tom, že v meste je naďalej vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity. Ten bol vyhlásený včera 8. júna o 14:30 hod. Situáciu spôsobili prívalové dažde, pričom stúpli hladiny potokov a zaplavili sa cesty, park, ale aj niekoľko objektov. 

Situácia sa za noc upokojila, avšak hlásené sú ďalšie zrážky, a tak je naďalej v pohotovosti krízový štáb, spoločnosti VPS, Tatry-Teplo a dobrovoľní hasiči,“ uviedlo mesto Vysoké Tatry.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: