Rekonštrukcia Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava v Kežmarku nezničí jeho historickú konštrukciu


Foto: Rekonštrukcia Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava v Kežmarku nezničí jeho historickú konštrukciu Foto: Facebook/Štefan Bieľak

Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava v Kežmarku prejde v najbližších štyroch rokoch rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá však nenaruší historický charakter budovy. Stavebné zásahy do historických konštrukcií budú realizované v minimálnom rozsahu tak, aby sa nenarušila autentická hmotná a pamiatková podstata. Ako informoval Ondrej Miškovič na webovej stránke mesta Kežmarok, zachovaný bude historický a architektonický výraz, základná stavebná dispozícia, historické, stavebné a remeselnícke konštrukcie.   

K škole sa tiež vybuduje prístavba pre Školu umeleckého priemyslu. Keďže ide o archeologickú lokalitu, ktorá patrí medzi najstaršie urbanistické celky mestského charakteru na Slovensku, najskôr sa vykoná archeologický výskum a úpravy nehnuteľností v dotknutom pamiatkovom území. 

„Kraj má pri výstavbe podmienku: Hmotovo-priestorová skladba prístavby nesmie byť voči existujúcej stavbe gymnázia dominantná. Návrh prístavby musel spĺňať prísne kritériá architektonickej tvorby v historickom prostredí, umocneným aj blízkosťou viacerých pamiatok mesta Kežmarok,“ uvádza sa na stránke mesta.  

Začiatok prác je naplánovaný na október tohto roka.  Rekonštrukcia gymnázia, ako aj výstavba hrubých základov pre Školu umeleckého priemyslu, bude prebiehať v priebehu budúceho roka. Práce by sa mali skončiť v roku 2026. 


Vďaka rekonštrukcii sa škola stane prístupnou aj pre imobilných študentov, ktorí budú môcť využívať výťah, zdvižnú plošinu či bezbarierové záchody. Zrevitalizuje sa tiež zeleň s oddychovo-športovými zónami, obnoví sa oplotenie a vybuduje sa samostatný vjazd pre zásobovanie školy.  Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: