Po vlne horúčav príde zmena: V Prešovskom kraji očakávame búrky


Foto: Po vlne horúčav príde zmena: V Prešovskom kraji očakávame búrky Foto: pixabay.com

V posledných dňoch sme si užívali vysoké teploty, ktoré na niektorých miestach presiahli až 30 stupňov Celzia, v stredu sa však situácia zmení. Portál iMeteo informuje o tom, že počas tohto dňa bude cez naše územie postupovať rozsiahly búrkový systém, platiť by mala výstraha prvého stupňa. 

Meteorologická výstraha pred búrkami je vydaná na stredu 21. júna od 12:00 hod. do 22:00 hod. Očakáva sa výskyt búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou zrážok 20 až 30 mm za 30 minút, nárazmi vetra 18 až 23 metrov za sekundu (65 - 85 km/h) a s krúpami. 

Podľa meteorológov je výskyt takýchto sprievodných javov v danom ročnom období bežný. Je potrebné pripraviť sa na to, že môže dôjsť k škodám menšieho rozsahu. Meteorológovia apelujú na ľudí, aby v tomto čase obmedzili aktivity vonku. 


Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a pod.),“ informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) prostredníctvom webovej stránky

Podľa SHMÚ môže vietor spôsobiť menšie škody na porastoch a objektoch (pády stromov, poškodenia striech, budov a pod.). Súvislá vrstva krúp na cestnej komunikácii môže na istý čas obmedziť cestnú premávku. 


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: