V Prešovskom kraji je zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok. Čaká nás aj chladnejšie počasie


Foto: V Prešovskom kraji je zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok. Čaká nás aj chladnejšie počasie Foto: Ilustračné - pixabay.com

Počas dnešného dňa je Prešovskom kraji zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok od 11:00 hod. do 18:00 hod. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na oficiálnej internetovej stránke. Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 - 30 mm/ 30 min, s nárazmi vetra 65 - 85 km/h a s krúpami. 

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav. 

Vietor môže spôsobiť lámanie konárov stromov, pád slabších stromov alebo menšie škody na strechách budov. Ako ďalej dodáva SHMÚ, krúpy môžu poškodiť vegetáciu a súvislá vrstva krúp môže prechodne obmedziť cestnú premávku. 

Čakajú nás chladnejšie dni

Okrem búrok sa na našom území ochladí. Podľa portálu iMeteo.sk začína na naše územie prúdiť chladnejší, morský vzduch, v dôsledku ktorého klesajú teploty nadol a naďalej klesať budú.


„Dnešné teploty sa na našom území dostanú na +20 až +26 stupňov Celzia, no zajtra bude ešte chladnejšie.  Stredajšie maximálne teploty sa budú pohybovať len od +15 do +20 stupňov Celzia. Na juhu a západe územia sa budú teploty pohybovať do +23 stupňov Celzia,“ informuje Peter Minárik z portálu iMeteo.sk. 

Na súčasné ročné obdobie sú tieto teploty veľmi nezvyčajné. V porovnaní s dlhodobým normálom nás čakajú teploty o 5 až 8 stupňov Celzia nižšie ako je bežné. Otepliť by sa malo až s blížiacim víkendom. 


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: