Enviropolícia v Prešove obvinila majiteľa cirkusu, ktorý protiprávne držal 14 levov afrických


Foto: Enviropolícia v Prešove obvinila majiteľa cirkusu, ktorý protiprávne držal 14 levov afrických
Galéria: 2 fotky
Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Enviropolícia v Prešove obvinila zo zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov 34-ročného majiteľa cirkusu z Prahy. Muž mal v cirkuse protiprávne držať 14 levov afrických. 

„Vyšetrovateľ oddelenia Prešov odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality NCODK P PZ obvinil 34-ročného majiteľa cirkusu H. N. z Prahy za zločin porušovanie ochrany rastlín a živočíchov podľa § 305 Trestného zákona,“ informuje polícia v príspevku na sociálnej sieti. 

Ako ďalej uvádza, obvinený držal od konca apríla tohto roka na rôznych územiach Slovenska, naposledy v Stropkove, v rozpore so zákonom o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi 14 levov afrických, ktoré sa nachádzali v areáli cirkusu.


Vedecký orgán SR Štátnej ochrany prírody SR vyčíslil, že hodnota štyroch samcov a desiatich samíc leva je viac ako 193-tisíc eur. Akékoľvek nakladanie s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín je podmienené povoleniami a rozhodnutiami štátnych orgánov. Ak sa na Slovensku niekto dopustí takého konania v rozsahu viac ako 133-tisíc eur, hrozí mu trest odňatia slobody až na osem rokov. 

„Protiprávne obchodovanie s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov dnes patrí medzi štyri najvýznamnejšie svetové bezpečnostné hrozby z pohľadu obratu finančných prostriedkov. Na jej páchaní sa často podieľajú rozsiahle siete medzinárodných zločineckých organizácií, pre ktoré ja táto činnosť lákavá z dôvodu nízkeho rizika odhalenia a nízkych trestov, ktoré sú za takúto trestnú činnosť ukladané,“ dodáva polícia.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: