Matka s deťmi uviazla pod sedlom Prielom, pomáhali im horskí záchranári s vrtuľníkom


Foto: Matka s deťmi uviazla pod sedlom Prielom, pomáhali im horskí záchranári s vrtuľníkom
Galéria: 6 fotiek
Foto: Horská záchranná služba

Na pomoc trom poľským turistom, ktorí uviazli v utorok 27. júna pod sedlom Prielom vo Vysokých Tatrách, bol pre nepriaznivé počasie vyslaný vrtuľník. Matka a jej dve deti vo veku 18 a 14 rokov neboli schopní samostatného zostupu po tom, čo sa dostali do snehových polí. Dôvodom bola chýbajúca potrebná výstroj.

Ako informovala Horská záchranná služba na svojej webovej stránke, traja záchranári boli vysadení z Letky Ministerstva vnútra pomocou palubného navijaka pod sedlom Prielom, odkiaľ pokračovali pozemne k uviaznutej skupine.

Po príchode na miesto turistov zaistili a pripravili na prechod exponovanejšími časťami. V sedle Prielom záchranári opätovne požiadali o súčinnosť vrtuľníka. Pokus o evakuáciu z terénu sa však z dôvodu zlých poveternostných podmienok nepodaril a vrtuľník sa vrátil na základňu. 

Záchranári aj s uviaznutými turistami tak zostupovali pozemne na Zbojnícku chatu, kde poľskí turisti na vlastnú žiadosť zostali. Záchranári HZS tak následne pokračovali v zostupe do Starého Smokovca. Záchranná akcia bola ukončená v popoludňajších hodinách,“ uviedla Horská záchranná služba. 


 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: