FOTO: Folklórne súbory, remeselníci a dobrá nálada v historickom centre Kežmarku - aj takto vyzeral festival EĽRO


FOTO: Folklórne súbory, remeselníci a dobrá nálada v historickom centre Kežmarku - aj takto vyzeral festival EĽRO
Galéria: 40 fotiek
Foto: Mesto Kežmarok

V druhý júlový víkend ožil v Kežmarku festival Európske ľudové remeslo. Od piatku 7. júla až do nedele 9. júla sa v krásnom historickom centre mesta predstavili ľudové súbory a remeselníci zo Slovenska a zo zahraničia. 

Bol to už 31. ročník festivalu, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 150 remeselníkov a viac ako tisíc účinkujúcich. Tohtoročné EĽRO bolo venované zámočníctvu, jednému z najstarších kežmarských remesiel, a regiónu Kysuce.

V piatok o 13:00 hod. prebiehalo slávnostné otvorenie festivalu so sprievodom, počas ktorého nechýbalo dobýjanie hradieb a otvorenie vstupnej brány mesta. Počas troch dní sa v malebnom Kežmarku stretlo mnoho návštevníkov, ktorí sa mohli bližšie pozrieť na zaujímavé remeslá a dokonca si niektoré z nich aj vyskúšať. 


„Oživovanie a udržiavanie tradičných ľudových remesiel vnímame nielen ako milú povinnosť, ale aj ako prejav obdivu, vďaky a úcty. Zo skúsenosti vieme, že kvalitná práca musí byť pretkaná láskou. Aj táto pravda platí stále. Vyžarovanie lásky k remeslu názorne uvidíme v stánkoch našich remeselníkov zo Slovenska i zahraničia, ktorých je tu naozaj početne,“ uviedol primátor mesta Ján Ferenčák.


Záštitu nad festivalom prevzal námestník generálneho tajomníka OSN pre Európu, strednú Áziu a Ameriku Miroslav Jenča. Okrem zaujímavej histórie, cechových zvykov a rytierskych súborov bol pre návštevníkov prichystaný aj zaujímavý program. Vystúpili folklórne súbory, herci z Divadla Jonáša Záborského a v rámci večerného programu aj známi slovenskí a českí interpreti. 

Kráľom remesla 2023 sa stal Juraj Šerík

EĽRO má zaujímavú tradíciu a tou je vyhlásenie Kráľa remesla. Korunovácia kráľa každoročne uzavrie brány festivalu. Kým minulý rok sa Kráľom remesla stal obuvník Vladimír Makara, tento rok sa ním stal umelecký drotár z Čadce Juraj Šerík. 

„Rád by som poďakoval mestu Kežmarok a organizátorom za toto podujatie. Za tieto tri dni som vydrôtoval srdiečko, ktoré som sa rozhodol symbolicky darovať mestu, aby bol Kežmarok stále mestom so srdcom,“ uviedol Jurak Šerík. 

Od roku 1991 sa pod Vysoké Tatry vďaka tejto udalosti pravidelne vracia mnoho návštevníkov. Medzinárodný festival Európske ľudové remeslo je venovaný zachovaniu a udržaniu myšlienky remeselných cechov. Výstavu venovanú regiónu Kysuce si môžete pozrieť až do 31. augusta vo Výstavnej sieni mesta Kežmarok.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo