Hasiči z Humenného pracujú na odstraňovaní následkov environmentálnej záťaže v Chemko Strážske


Foto: Hasiči z Humenného pracujú na odstraňovaní následkov environmentálnej záťaže v Chemko Strážske
Galéria: 2 fotky
Foto: Facebook/Roman Mikulec

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru Humenné pokračujú v odstraňovaní následkov environmentálnej záťaže v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske. Ako uviedol na sociálnej sieti bývalý minister vnútra Roman Mikulec, hasiči pracujú na likvidácii jednej z najväčších ekologických hrozieb Slovenska.  

S odstraňovaním skladov PCB látok a kontaminovanej zeminy v podniku začalo ministerstvo životného prostredia v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Hasičským a záchranným zborom a okresnými úradmi pred dvomi rokmi.  

Pri práci pomáhal špeciálny upravený nakladač, ktorý vyťahoval sudy s PCB látkami z objektu Ošipárne a ukladal ich do špeciálnych kontajnerov. Jednotlivé vzorky chemikálií a zeminy, ktoré boli odobraté z miesta ekologickej záťaže, merali pracovníci Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany Jasov.


„Bolo to náročné a nebezpečné a ďakujem všetkým, ktorí tam pracovali a pracujú, aby vyčistili to, čo niekto druhý desiatky rokov znečisťoval,“ uzavrel Roman Mikulec. 

 


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: