Unikátnu zbierku xylografií Salvadora Dalího a pohľadnicu s jeho podpisom vystavujú v galérii v Levoči


Foto: Unikátnu zbierku xylografií Salvadora Dalího a pohľadnicu s jeho podpisom vystavujú v galérii v Levoči
Galéria: 2 fotky
Foto: Mestský úrad Levoča

Kompletnú zbierku 100 farebných xylografií Salvadora Dalího s názvom Božská komédia vystavujú v Galérii mesta Levoča. Ide o ilustrácie, ktoré vytvoril v rokoch 1950 – 1959 ku klasickému dielu talianskej literatúry. Súčasťou expozície je aj pohľadnica s jeho originálnym podpisom. 

Ako informovala Vladimíra Novotná Čajová z referátu komunikácie a marketingu mesta, originálne exponáty pochádzajú zo súkromnej zbierky francúzskej herečky Mariny Vlady a ruského herca, speváka a básnika Vladimira Vysockija.   

„Celkovo sa výstava usiluje čo najviac priblížiť Dalího divákovi, predstavuje doteraz nepoznané stránky jeho geniálneho diela. Toto zoznámenie sa s Dalím bude nepochybne zaujímavé nielen pre odborníkov, ale aj pre ľudí, ktorí sa s umením ešte len začínajú zaoberať,“ uviedla Vladimíra Novotná Čajová.


Príbeh Dalího xylografií sa začal písať v roku 1950, keď ho pri príprave osláv 700. výročia narodenia Danteho Alighieriho požiadala talianska vláda o namaľovanie 100 akvarelov. Tie mali byť výtvarným sprievodom k básňam Božskej komédie. Neskôr však vláda svoje rozhodnutie zmenila a pre ilustrácie si vybrala talianskeho maliara. Súbor akvarelov tak zostal Dalímu, ktorý ho nechal vyryť a vytlačiť pod vedením Jeana Estradeho.    


„Táto práca sa považuje za jednu z najvýznamnejších svojho druhu v 20. storočí. Výber farieb, vyrytie 3 500 drevených štočkov, ktoré boli potrebné k vytvoreniu 100 farebných drevorytov, znamenalo takmer 4 roky (presnejšie 55 mesiacov v období od apríla 1959 do novembra 1963) nepretržitej práce skupiny najlepších odborníkov za prítomnosti a priebežného dohľadu autora,“ priblížila Vladimíra Novotná Čajová.
Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: