FOTO: Z Medenej kotliny sa ozývalo volanie o pomoc. Medzi snehovými poľami uviazli poľskí turisti


FOTO: Z Medenej kotliny sa ozývalo volanie o pomoc. Medzi snehovými poľami uviazli poľskí turisti
Galéria: 4 fotky
Foto: Horská záchranná služba

V nedeľu 23. júla 2023 bola Horská záchranná služba (HZS) požiadaná o pomoc náhodnými turistami. Tí pri výstupe na Jahňací štít počuli volanie o pomoc, ktoré sa ozývalo z oblasti Fľašky. Následne si všimli aj svetelnú signalizáciu vykonávanú pomocou čelovky.

Ihneď po oznámení bola o technický zásah požiadaná posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) z Popradu, ktorá na palubu vzala dvoch horských záchranárov. Odtiaľ smerovali na miesto, aby preverili situáciu. 

Po pristátí v Medenej kotline záchranári zistili, že na mieste sa nachádzajú traja poľskí vysokohorskí turisti, ktorí počas včerajšieho výstupu z Téryho Chaty na Pyšný štít chceli zísť na Chatu pri Zelenom plese. Následne však uviazli medzi snehovými poľami, pričom sa v týchto miestach nenachádzal mobilný signál. 


Záchranári HZS v spolupráci s VZZS postupne evakuovali všetkých turistov za pomoci palubného navijaku na heliport ku Chate pri Zelenom plese, odkiaľ boli následne transportovaní terénnym vozidlom HZS do Starého Smokovca, odkiaľ už pokračovali samostatne,“ informuje Horská záchranná služba prostredníctvom webovej stránky.Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: