Nové výskumno-prezentačné centrum na Kolonickom sedle bude kontrolovať svetelné znečistenie oblohy


Foto: Nové výskumno-prezentačné centrum na Kolonickom sedle bude kontrolovať svetelné znečistenie oblohy Foto: Prešovský samosprávny kraj

Na Kolonickom sedle prebieha výstavba nového výskumno-prezentačného centra parku tmavej oblohy v Karpatoch, ktoré bude súčasťou Astronomického observatória. Ako informoval Prešovský samosprávny kraj na svojej internetovej stránke, stretávať sa v ňom budú záujemcovia o problematiku svetelného znečistenia. 

Centrum je hlavným investičným dielom medzinárodného projektu Karpatská hviezdna cesta. Financuje ho európsky program ENI, ktorý spája v oblasti environmentálnych projektov štyri krajiny, a to Slovensko, Maďarsko, Ukrajinu a Rumunsko.

„S realizáciou projektu sa začalo už v júli 2021 a uzavrieť by sa mal v októbri tohto roka. Z európskych zdrojov sa naň partnerom podarilo získať viac ako 601-tisíc eur, pričom len pre krajskú organizáciu ide z tejto sumy 273-tisíc eur,“ uviedol Prešovský samosprávny kraj.  

 

Cieľom je udržať minimálnu úroveň svetelného znečistenia 

Ako ďalej dodáva, hlavným cieľom je udržať minimálnu úroveň svetelného znečistenia v parkoch tmavej oblohy v troch vybraných lokalitách. Ide o Poloniny na Slovensku, Zakarpatsko na Ukrajine a Bükk v Maďarsku.     


Úroveň znečistenia oblohy budú systematicky zisťovať technickým svetlom pomocou špeciálnych meračov na staniciach pri prezentačnom centre. Tie sa nachádzajú v obci Runina, v Stužici a Derenivke na Ukrajine a v Kisgöri v Maďarsku. Výsledky meraní následne zverejnia prezentačné centrá, ktoré budú zároveň informovať verejnosť o svetelnom znečistení a jeho vplyve na životné prostredie i zdravie človeka. 

„Koncovkou medzinárodnej spolupráce by napokon mala byť príprava auditu na zapísanie parkov tmavej oblohy projektových partnerov do svetového zoznamu a následne získanie certifikátu od asociácie tmavej oblohy International Dark-Sky Association,“ uzavrel Prešovský samosprávny kraj.      Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo