Najviac turistov TANAPu navštívilo Hrebienok. Bodovali aj Popradské a Skalnaté pleso


Foto: Najviac turistov TANAPu navštívilo Hrebienok. Bodovali aj Popradské a Skalnaté pleso Foto: Tatranský národný park

Najnavštevovanejším miestom v Tatranskom národnom parku bol Hrebienok. Ukázala to inventúra turistov, ktorá sa robila v stredu 16. augusta. Za jediný deň tam zavítalo 5 146 turistov. Celkovo 27 216 návštevníkov narátali za jediný deň vo vysokohorskom prostredí TANAPu. Ide o druhé najvyššie číslo v histórii spočítania, ktoré robia každé leto už od roku 1972.

Hrebienok opäť obhájil svoje minuloročné prvenstvo. Lanovkou zo Starého Smokovca sa tam vyviezlo 3 607 návštevníkov, ďalších 1 482 vyšlo hore po vlastných a 57 uprednostnilo bicykel. V štatistikách pribudlo tiež 23 psov. Minulý rok zavítalo na Hrebienok dokopy 3 999 turistov, 37 cyklistov a 11 psov.

Druhú priečku návštevnosti obsadilo aj tento rok Popradské pleso. Tam si to tentokrát namierilo 4 784 turistov, z nich 2 724 kráčalo po červeno značenom turistickom chodníku zo Štrbského Plesa. Ostatní uprednostnili asfaltovú cestu od železničnej zastávky. Ďalších 126 návštevníkov sa vyviezlo na bicykli. Z oboch smerov zaregistrovali dokopy 76 psov.

Zdroj: Facebook/Tatranský národný park

Trojicu obľúbených turistických miest uzatvára Skalnaté pleso, ktoré dokopy navštívilo 3 210 ľudí, z nich sa 2 878 vyviezlo lanovkou. Z Tatranskej Lomnice sa týmto smerom vydalo aj 33 cyklistov a dva psy. Sedačka zo Štrbského Plesa na Solisko vyviezla tentokrát 1 499 pasažierov.

Spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 1 976 turistov. To je 788 viac ako minulý rok. Na Kriváň mierilo 757 návštevníkov, vlani ho zdolali 566 turisti. Aj v štatistikách štvornohých návštevníkov vedú Rysy, na vrchol vyšla trojica psov. Na Kriváni stáli dvaja.

Počítali sa aj cyklisti a psičkári

Medzi cyklistami bola obľúbená trasa z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom, ktorú si vybralo 156 návštevníkov, z nich 74 vsadilo na e-biky. Na Popradské pleso šliapalo 126 cyklistov. Tichú dolinu spoznávalo 121 návštevníkov a Kôprová dolina prilákala 103 bajkerov. Celkovo sa po Tatranskom národnom parku pohybovalo 935 cyklistov, z toho 385 na e-bikoch. Minulý rok to bolo 885 cyklistov, z nich 316 využilo e-biky.


Psičkári si aj tento rok vyberali najmä oblasť Popradského plesa, kde tak ako minulý rok narátali 76 psov. Dokopy v štatistikách pribudlo 321 psov. Vlani napočítali v Tatranskom národnom parku 282 štvornohých turistov. Vedenie parku očakávalo, že o turistov určite nebude núdza, no najviac ich však zaujímal počet psov.

„Pravdupovediac, boli sme zvedaví, či sa diskusia o pripravovaných obmedzeniach vstupu so psom do národného parku nejakým spôsobom odrazí aj vo výsledkoch tohtoročného spočítania návštevníkov,“ konštatuje riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Vedenie si myslí, že ľudia chceli využiť poslednú príležitosť na vysokohorskú túru so svojimi psami, kým ešte neurčili zákazy v niektorých lokalitách.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: