Lieky po expiračnej dobe je potrebné vrátiť do lekárne. Viete, aké zásady treba pri ich likvidácii dodržiavať?


Foto: Lieky po expiračnej dobe je potrebné vrátiť do lekárne. Viete, aké zásady treba pri ich likvidácii dodržiavať? Foto: Ilustračné - pixabay.com

Na Slovensku medziročne narastá množstvo odpadu z liekov o desiatky ton. Levočská Lekáreň AGEL pripomína, že pre správne triedenie nebezpečného odpadu prijíma liečivá a lieky po expiračnej dobe. Spolupráca občanov je pri recyklácii a likvidácii kľúčová, prispieť k nej môžete aj vy.

„Štátny ústav pre kontrolu liečiv uvádza, že kým v roku 2017 predstavovalo množstvo liekov vrátených do lekární 132 ton ročne, v roku 2019 to bolo už 170,5 ton a v roku 2022 viac, ako 241 ton. Zneškodnenie takéhoto množstva liekov v spaľovni stojí 410-tisíc eur,“ uvádza Jarmila Ševčíková, špecialistka marketingu a PR skupiny AGEL SSC.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv žiada občanov o spoluprácu pri likvidácii nespotrebovaných liekov dodržiavaním určitých zásad pri triedení


  • Oddeľte vonkajší obal lieku - papierová krabička a príbalový leták patria do modrého kontajnera, poprípade do zberu papiera, môžu sa recyklovať.
  • Nespotrebované lieky a lieky po expirácii odneste do lekárne len vo vnútornom obale - ampulka, fľaštička, blister, plastová nádoba, tuba.
  • Ak vnútorný obal lieku obsahuje plastovú časť, ktorá sa dá oddeliť bez toho, aby obsah vytiekol alebo sa vylial, vhoďte ho do žltého kontajnera. Ide napríklad o vrchnák na inhalátore alebo spreji do nosa, ale aj odmerka resp. striekačka.

Medzi odpad z liekov nepatrí kozmetika, výživové a potravinové doplnky (ani čaje a vitamíny), homeopatiká, zdravotnícke pomôcky, ihly (okrem prípadov, keď sú súčasťou balenia lieku) – takýto odpad lekáreň nie je povinná prebrať.

„Pri triedení nespotrebovaných liekov, prosím, myslite aj na bezpečnosť personálu lekárne, ktorý s ním manipuluje. Často sa totiž stáva, že sú nám odovzdávané lieky v poškodených obaloch s vytečeným obsahom, či zamiešané neuzatvorené inzulínové ihly a injekcie, kedy hrozí vážne poškodenie zdravia personálu lekárne,“ dodáva vedúca lekárne Mgr. Lucia Gondová, MPH a v zmysle ochrany zdravia apeluje na správnu likvidáciu odpadu z liekov.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo