Obľúbená akcia Čisté hory mení koncept. Zefektívni pomoc viacerým lokalitám v Tatrách


Foto: Obľúbená akcia Čisté hory mení koncept. Zefektívni pomoc viacerým lokalitám v Tatrách Foto: Tatranský národný park

Tradičné hromadné jednodňové upratovanie Tatier sa v poslednú septembrovú sobotu neuskutoční. Tento rok sa Správa Tatranského národného parku rozhodla zmeniť koncept akcie a úsilie všetkých dobrovoľníkov chce rozdeliť do dvoch mesiacov.

Koordinátor Čistých hôr Igor Stavný verí, že tento rok bude pomoc od dobrovoľníkov efektívnejšia. Zároveň však predpokladá, že vo finále bude počet účastníkov nižší ako v minulosti.

„Najväčšou zmenou bude, že neplánujeme žiaden hlavný deň, naopak, Čisté hory bude tvoriť viacero menších akcií počas septembra a októbra. Oproti minulým ročníkom nebudeme mať ani nástupné miesta, dobrovoľníkov umiestnime tam, kde bude ich pomocná ruka najviac potrebná,“ uvádza Stavný prostredníctvom webovej stránky TANAP-u.

Nový formát akcie vyžaduje, aby zamestnanci Správy Tatranského národného parku vybrali lokality, ktoré trápi nadmerné znečisťovanie, prípadne neboli v centre záujmu počas minulých Čistých hôr.


Podľa slov koordinátora najviac odpadkov neleží pri turistických chodníkoch, aj keď výnimkou môžu byť navštevovanejšie lokality ako Hrebienok alebo okolie Štrbského plesa. Ako však spresnil, najviac smetí sa nachádza práve v okolí odpočívadiel a ciest. 

Správa Tatranského národného parku preto pozýva všetkých ľudí, ktorí majú chuť priložiť ruku k dobrému dielu, aby ani tento rok nezabudli na Čisté hory a prihlásili sa do radov dobrovoľníkov mailom na igor.stavny@tanap.sk. Ideálne sú zhruba dvadsaťčlenné kolektívy – môže ísť o partie priateľov, školákov z jednej triedy či teambuildingové akcie,“ dopĺňa koordinátor Stavný.

Ruku k dielu môžu priložiť aj menšie skupinky ľudí alebo jednotlivci, aj im bude pridelená určitá lokalita na vyčistenie. V prípade potreby však môžu byť priradení k nejakej väčšej skupine ľudí.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: