FOTO: V krajskej knižnici v Prešove boli ocenené najlepšie knihy Prešovského samosprávneho kraja za rok 2022


FOTO: V krajskej knižnici v Prešove boli ocenené najlepšie knihy Prešovského samosprávneho kraja za rok 2022
Galéria: 4 fotky
Foto: Prešovský samosprávny kraj

V utorok 12. septembra sa v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov krajskej knižnej súťaže s názvom Kniha roka Prešovského samosprávneho kraja 2022.

Tento rok prebiehal v poradí 6. ročník súťaže, na ktorom odborná porota hodnotila celkovo 76 publikácií v štyroch rôznych kategóriách. Jednotlivé publikácie do súťaže nominovali zostavovatelia, redaktori, vydavatelia, kníhkupci, knižnice, autori, ale aj čitateľská obec.

Aj tento ročník čitateľskej súťaže potvrdil, že náš kraj je literárne kvalitný a najmä pestrý a má sa čím pochváliť. Som rád, že sú ľudia v našom kraji literárne činní a tvoriví a my si ich spolu s našimi regionálnymi knižnicami všímame a oceňujeme atraktívnu tvorbu, ktorú prinášajú a ktorá pokrýva všetky vekové kategórie od najmenších po najstarších. A má čo povedať aj po odbornej stránke,“ informuje predseda prešovskej krajskej samosprávy Milan Majerský prostredníctvom webovej stránky.

V kategórii Beletria pre dospelých získala prvé miesto Jana Bodnárová so svojou knihou  Patchwork v bielej. Druhé miesto v tejto kategórii patrilo Júliusovi Paňkovi s dielom  Prosím pekne, tretie. Posledné miesto získala Elena Lacková s titulom Narodila som sa pod šťastnou hviezdou.


V súťaži bola ocenená aj beletria pre deti a mládež, v tomto prípade vyberala odborná porota až z 15 publikácií. Prvenstvo získal Peter Karpinský s dielom Lebka s dvomi zámkami, ktorá zaujala po literárno-umeleckej aj výtvarnej stránke. Striebornú medailu v tejto kategórii získala  Silvia Kaščáková a jej kniha Ako Paľko Dobšinský zbieral rozprávky. Posledné miesto obsadilo dielo od Márie Fričovej Rozprávky z mlyna - Pripovidky z mlina.


V ďalšej kategórii bola oceňovaná náučná literatúra. Odborná porota tu vyberala troch víťazov spomedzi 18 titulov, pričom prvú priečku získala Alžbeta Verešpejová s publikáciou Slovenská profesionálna činohra v Prešove (1943 - 1968). Druhé miesto obsadil koletív autorov knihy Oreszt Szabó. O uhorských Rusoch (Rusíni) v preklade a historickom komentári Lýdia Budayová, Peter Buday a Peter Švorc. Tretiu a zároveň poslednú priečku obsadil Jozef Kušnír s knihou Plaveč.

Kategória s názvom Populárno-náučná literatúra mala až 19 publikácií, ktoré museli prejsť odborným hodnotením poroty. Tá nakoniec rozhodla, že prvé miesto udelí monografii Mengusovce. Historická kronika od Jána Michalka. Druhé miesto udelila publikácii Osobnosti Kežmarku 20. storočia od Nory Baráthovej a kolektívu. Tretie miesto bolo udelené titulu 100 rokov verejnej knižnice vo Vranovej nad Topľou (1854 – 1922 – 2022) od Martina Lupča s kolektívom.

Ako posledná sa odovzdávala Cena verejnosti, o ktorej rozhodli čitatelia prostredníctvom online hlasovania. Čitateľská verejnosť v kategórii Beletria pre deti a mládež ocenila knihu Ako Paľko Dobšinský zbieral rozprávky od Silvie Kaščákovej, v kategórii Beletria pre dospelých ich najviac oslovil titul 29. február od Andrei Rimovej. V náučnej literatúre vyhrala publikácia Najväčší dvojloďový kostol na Spiši od Michala Liptáka a Jaroslava Sarnu. V kategórii Populárno-náučná literatúra jednoznačne zvíťazilo dielo 100 rokov knižnice vo Vranove n. Topľou (1854 – 1922 – 2022)  od Martina Lupča a kolektívu.

Vyhlasovateľom súťaže Kniha roka PSK je Prešovský samosprávny kraj a osem jeho knižníc v Bardejove, Humennom, Levoči, Poprade, Prešove, Starej Ľubovni, Svidníku a vo Vranove nad Topľou. V budúcom roku vstúpi čitateľská súťaž už do svojho 7. ročníka. Odštartovať by mal znovu počas marca mesiaca kníh,“ dopĺňa hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: