Tip na turistiku: Navštívte Zbojnícku chatu vo výnimočnej Veľkej Studenej doline


Foto: Tip na turistiku: Navštívte Zbojnícku chatu vo výnimočnej Veľkej Studenej doline
Galéria: 20 fotiek

Vo Vysokých Tatrách, presnejšie vo Veľkej Studenej doline, sa v nádhernej prírode nachádza Zbojnícka chata. Veľká Studená dolina je výnimočná hlavne tým, že sa v nej nachádza až 26 plies rôznych veľkostí a taktiež je bohatá na tatranskú faunu a flóru.

V doline je veľké množstvo turistických, horolezeckých, turistických a prírodovedeckých aktivít. Okrem toho je Zbojnícka chata na strategickom mieste pre turistov, ktorí plánujú niekoľkodňové prechody Vysokými Tatrami. Chata sa nachádza v nadmorskej výške 1960 metrov a dostanete sa na ňu počas celého roka, no počas zimy je dôležité mať so sebou zimnú výstroj.

Cesta na toto miesto vedie už zo Starého Smokovca na Hrebienok, táto časť trvá približne 30 až 40 minút. Pre tých, ktorí chcú šetriť sily, je možnosťou zo Smokovca na Hrebienok pozemná lanovka. Z Hrebienka sa po červenej značke dostanete na Rázcestie nad Rainerovou chatou a odtiaľ po modrej značke na Zbojnícku chatu.


V tomto úseku pôjdete po lesnom chodníku, ktorý neskôr nahradia kamene. Trasa nie je zo začiatku strmá, najstrmší úsek je za mostom, ktorý vedie ponad Veľký Studený potok. Počas výstupu a v okolí chaty máte možnosť vidieť viacero plies, napríklad Vareškové pleso, Dlhé pleso, Sesterské pleso či Starolesnianske pleso. Výstup k chate trvá približne tri hodiny. 

Ak máte šťastie, počas výstupu budete počuť alebo vidieť svište, poprípade kamzíky. Ak by vám tento turistický výlet nestačil, z chaty môžete pokračovať na Priečne sedlo, Téryho chatu, Sedlo Prielom, Poľský hrebeň či Siezsky dom.


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: