FOTO: V humenskej knižnici vystavujú krojované bábiky. Výstava potrvá do konca septembra


FOTO: V humenskej knižnici vystavujú krojované bábiky. Výstava potrvá do konca septembra
Galéria: 8 fotiek
Foto: Facebook/Prešovský samosprávny kraj

Vo Vihorlatskej knižnici v Humennom momentálne prebieha výstava krojovaných bábik. Návštevníci si môžu pozrieť bábiky, ktoré sú oblečené v rôznorodých slovenských krojoch. Výstava bude ukončená 29. septembra. 

Keďže od ukončenia projektu ,Čaro krojovaných bábikʻ už uplynula dlhá doba, bola nutná rekonštrukcia zbierky. Dnes táto zbierka obsahuje 151 bábik oblečených v slovenských krojoch. V priestoroch Vihorlatskej knižnice na prízemí ako súčasť oddelení pre deti a mládež a krásnej literatúry pre dospelých je vystavených 37 krojovaných bábik,“ informuje Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu Humenné prostredníctvom webovej stránky.

Výstava vznikla v rámci projektu Minikroje. Únia žien Slovenska dostala v roku 1996 grant z programu Democracy Network, ktorý sa pretavil do projektu viac ako 100 nezamestnaných žien formou verejnoprospešných prác, ktoré zhotovili viac ako tisíc minikrojov pre bábiky.


Únia žien Slovenska má vo svojich stanovách ako jeden z cieľov šírenie ľudovej tradície, folklóru a odovzdávanie odkazov minulosti pre súčasné generácie. Som nesmierne rada, že v rámci Prešovského kraja sa výstava dostala aj do Humenného. Doputovala k nám zo Sniny, z humenskej knižnice sa bábiky presunú do Bardejova, Vranova nad Topľou, konečným miestom výstavy bude Prešov,“ dopĺňa Mária Lukáčová, predsedníčka Okresnej organizácie Únie žien Slovenska, Humenné.

Bábiky sú oblečené aj do krojov z Prešovského kraja, pričom ide o kroje z Batizoviec, Fričoviec, Jakubian, Kendíc, Krivian, Lendaku, Liptovskej Tepličky, Nižných Repášov, Šuňavy, Spišského Štvrtka, Plavnice, Smižian, Štrby alebo Veľkého Lipníka, Zámutova, Vernára či Vyšných Ružbách.

Medzi nimi sa nachádzajú aj bábiky, ktoré sú oblečené vo sviatočnom odeve ženy z 30. rokov 20. storočia z Čertižného alebo je možné vidieť sviatočný odev ženy z obdobia okolo roku 1935 z Habury. Zaujímavosťou sú tiež bábiky s odevom z Kamenice nad Cirochou, tie ponúkli sviatočný odev dievčaťa z polovice 20. storočia alebo odev vydatej ženy z 1. polovice 20. storočia.
Prečítajte si viac: