Legendárny dokument DANCER prichádza do Prešova


Foto: Legendárny dokument DANCER prichádza do Prešova Foto: PKO Prešov

Producent Milosh Harajda v spolupráci s mestom Prešov a PKO pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej zmienky o Prešove prináša, pod záštitou primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej prvú verejnú projekciu dokumentu DANCER od jeho slávnostnej premiéry v Slovenskom Národnom Divadle v Bratislave. Exkluzívnym hosťom večera bude hlavná protagonistka filmu, Galina Polunina, mama baletnej legendy, ktorá túto jeseň dobýva aj strieborné plátna vo filmoch Muder On Orient Express a Red Sparrow. „Tanec je jazyk, ktorému rozumie každý. Esencia umenia a čistá emócia, ktorá prináša radosť, ale aj burcuje,“ hovorí Sergej Polunin, ukrajinský tanečník, ktorý patrí v súčasnosti k najvýraznejším osobnostiam svetovej baletnej scény.má tiež prívlastok „najtalentovanejší baletný tanečník svojej generácie“ a je prirovnávaný k legendárnemu Michailovi Baryšnikovovi.  Doteraz najmladší sólista v histórii Kráľovského baletu v Londýne sa vďaka producentke Gabrielle Tana a americkému režisérovi Stevenovi Cantorovidostal z najprestížnejších divadiel až na filmové plátno. Film DANCER jedinečnýmspôsobom podáva obraz výnimočného umelca vo chvíľach vzostupov i pádov. “Životná trajektória Sergeja Polunina, ktorý sa do povedomia mladého publika dostal vďaka choreografii k skladbe Take Me to Church má silný motivačný charakter najmä pre mladú generáciu. Verejnú projekciu filmu som chcel venovať môjmu rodnému mestu Prešov ako symbolický dar k jeho 770. Výročiu,” uvádza producent Milosh Harajda, ktorý Polunina predstavil na doskách SND v úvode tejto divadelnej sezóny.


Príbeh Sergeia Polunina
Sergei Vladimirovich Polunin sa narodil 20. novembra 1989 v ukrajinskom meste Kherson. V období 4 až 8 rokov trénoval balet na miestnej akadémii, nasledujúce štyri roky strávil so svojou mamou v Kyjeve, kde navštevoval Kyiv State Choreographic Institute. V Kyjeve žil mladý Sergei len so svojou matkou, keďže rodina sa v snahe zabezpečiť synovi baletné vzdelanie rozdelila. Otec prijal prácu v Portugalsku, stará mama odišla pracovať do Grécka. Rodičia sa rozviedli, keď mal Sergei 15. Touto skutočnosťou zostal Polunin navždy traumatizovaný. Stratil motiváciu tancovať. Dostal prezývku „zlý chlapec baletu“ a začal piť, vynechávať lekcie, vystupoval pod vplyvom kokaínu, nechal sa potetovať a svojím správaním sa netajil. Polunin sa stal najmladším sólistom Londýnskeho kráľovského baletu, no v roku 2012 rezignoval. Keď odišiel z Londýna, dostal pozvanie do Ruska do divadla Igora Zelenskeho a stal sa sólistom v divadle The Stanislavsky Music Theatre a v Novosibirsk State Academic Opera and Ballet Theatre. Koncom apríla 2013 Polunin odišiel z nácviku baletného predstavenia Polnočný expres len pár dní pred plánovanou premiérou.

V roku 2014 spolupracoval s americkým fotografom a hudobným režisérom Davidom LaChapellom a stal sa súčasťou hudobného klipu Take me to Church. Toto video, ktoré má viac ako 20 miliónov pozretí, je súčasťou dokumentárneho filmu Dancer.

Miesto: PKO Čierny orol Prešov
Dátum: 03.12.2017 - 19:00


Prečítajte si viac:


Zdroj: PKO Prešov