FOTO: Kežmarská stredná odborná škola sa v rámci modernizácie rozrástla o areál Minifarmy


FOTO: Kežmarská stredná odborná škola sa v rámci modernizácie rozrástla o areál Minifarmy
Galéria: 6 fotiek
Foto: Prešovský samosprávny kraj

Stredná odborná škola agropotravinárska a technická v Kežmarku sa vďaka iniciatíve Catching-up Regions mení na moderné vzdelávacie centrum pre poľnohospodárov, veterinárov a gastrosféru. Modernizácia je financovaná z európskych zdrojov, ako aj zo zdrojov Prešovskej župy. Celková investícia projektu predstavuje 10,5 milióna eur.

Ako informoval Prešovský samosprávny kraj na oficiálnej internetovej stránke, výsledkom prác bude nový vzhľad hlavnej budovy zvonka aj zvnútra, nové konferenčné centrum a oddychová zóna pre študentov, ako aj zrekonštruované vysunuté pracovisko v Rakúsoch. V rámci projektu bol tiež zriadený areál Minifarmy v Pradiarni. 

„Je to skvelá správa pre región, ale aj jeho zamestnávateľov, pretože príprava ich budúcich zamestnancov bude môcť prebiehať v moderných, kvalitných priestoroch na špičkovej úrovni. Trúfam si povedať, že na Slovensku ide o unikátne objekty, o čom svedčí práve komplex Minifarmy, ktorý sme tu vybudovali pre prípravu budúcich agromechanizátorov a poľnohospodárov,” uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.  


Areál v Pradiarni pozostáva z dvoch pavilónov, pričom jeden poskytuje zázemie pre praktickú výučbu s ustajnením hospodárskych zvierat a druhý pre garážové priestory s učebňou a dielňou. Súčasťou komplexu sú tiež šatne, pitevňa, vyšetrovne, náraďovňa a laboratória, ktoré umožňujú vykonávať základné skúšky potravín či spracovanie mlieka. 

„Na Minifarmu sme dokúpili novú techniku za približne jeden milión eur, ktorá doplnila mechanizmy – traktor a stroje na základnú prípravu a obrábanie pôdy. Naši žiaci sa vďaka tomu budú pripravovať  v kvalitných priestoroch a mať k dispozícii naozaj špičkové vybavenie.  Určite to prispeje k zvýšeniu záujmu o agrosektor a naštartovanie trendu, ktorý prinesie stabilný prílev študentov v poľnohospodárskych odboroch,“ priblížil riaditeľ školy Stanislav Marhefka.

Na Strednej odbornej škole agropotravinárskej a technickej v Kežmarku vrátane Pradiarne a Rakúsov v súčasnosti študuje celkovo 554 študentov, ktorí sa pripravujú v odboroch mliekar a syrár, mechanizácia pôdohospodárstva, veterinárne zdravotníctvo a hygiena, agromechanizátor, opravár, potravinárska výroba či stavebná výroba.

 Prečítajte si viac:


Najnovšie správy