Výstava vedeckých hračiek v kežmarskom múzeu ukazuje, že veda môže byť zábavná


Foto: Výstava vedeckých hračiek v kežmarskom múzeu ukazuje, že veda môže byť zábavná Foto: pixabay.com

Vo Výstavnej sieni Múzea v Kežmarku prebieha interaktívna výstava Vynálezy – Vedecká hračka, ktorá zábavným spôsobom potrápi mozgové závity nejedného návštevníka. Vystavované hračky demonštrujú alebo využívajú prírodné či technické javy. 

Ako informovalo Múzeum v Kežmarku na svojej internetovej stránke, expozícia je primárne určená žiakom základných a stredných škôl, ako aj rodinám s deťmi. Preskúmať vedecké hračky však môže každý bez ohľadu na vek či vzdelanie.

V centre exponátov rovnakého typu je kópia nosného patentu alebo dizajnu z príslušnej oblasti fyziky. Napríklad na stole kaleidoskopov sa nachádza patent Davida Brewstera z roku 1817. Na ochrannej známke výrobcu alebo distribútora sú uvedené informácie o krajine historického pôvodu alebo údaj o získaní každej hračky.

„Doplnením výstavy sú kópie karikatúr na tému vynálezy, ktoré v roku 1997 zostavil prezident Medzinárodnej asociácie vynálezcovských združení IFIA Farag Moussa do publikácie Cartoonists & their inventions,“ uviedlo Múzeum v Kežmarku.

Návštevníci si tiež môžu na veľkú luminiscenčnú fóliu v zatemnenom priestore pomocou svetla mobilu nakresliť vlastnú karikatúru alebo iný obrázok či napísať text. Výstava potrvá do 31. októbra.

 

Prečítajte si viac:


Najnovšie správy