V Prešovskom kraji pribudnú senzory, ktoré pomôžu bojovať proti bleskovým povodniam


Foto: V Prešovskom kraji pribudnú senzory, ktoré pomôžu bojovať proti bleskovým povodniam Foto: Prešovský samosprávny kraj

Riešiť problém s opakujúcimi sa povodňovými stavmi na území Prešovského kraja pomôže medzinárodný projekt Flopres, ktorý sa zameriava na predpovedanie a prevenciu bleskových povodní. Uskutočňuje sa v rámci grantového programu LIFE, pričom na jeho realizáciu bolo vyčlenených 346-tisíc eur. 

Ako informoval Prešovský samosprávny kraj na oficiálnej internetovej stránke, Flopres bude monitorovať rizikové oblasti prostredníctvom osadených senzorov. Z nich získa dáta, ktoré spracuje a využije pri prevencii a predpovedaní bleskových povodní. Následne ponúkne inovatívne, integrované riešenie na podporu modelovania záplav a včasného varovania pred povodňovými stavmi.

„Prínos tohto riešenia sa predpokladá najmä pre tvorcov politík zapojených do plánovania krajiny a územia, prípravy plánov a stratégií na prispôsobenie sa zmeny klímy. Prinesie tiež benefity pre správcov povodí a lesov, ale i pre štátne vodohospodárske podniky, samosprávy či poľnohospodárov,“ priblížila Prešovská župa. 

Realizácia projektu je naplánovaná na tri roky, pričom jej ukončenie sa predpokladá v auguste 2026. Hlavný koordinátor projektu, ktorým je spoločnosť Esprit z Banskej Štiavnice, už zorganizoval úvodné pracovné stretnutie. Predstavili sa na ňom prvé akčné kroky, ako napríklad vytipovanie rizikového územia, komunikácia s dotknutými obcami alebo oslovenie dotknutých vlastníkov území, na ktorých majú byť osadené senzory.


„Naším zámerom je posilniť odolnosť obcí voči prírodným katastrofám, ako sú povodne a prívalové dažde, ktoré sužujú aj naše obce a mestá.  V tomto projekte zohrá preto určite kľúčovú úlohu nielen spolupráca s našimi partnermi a odborníkmi, ale tiež súčinnosť s miestnymi, štátnymi a súkromnými subjektmi,“ doplnil predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: