Mesto Prešov získalo prestížnu Cenu ITAPA 2017


Foto: Mesto Prešov získalo prestížnu Cenu ITAPA 2017 Foto: Mesto Prešov

Cena ITAPA je pravidelnou súčasťou Medzinárodného kongresu ITAPA. V poradí už 16. ročník sa uskutočnil 14. a 15. novembra v Hoteli Crown Plaza v Bratislave a bol prezentáciou noviniek a aktuálnych trendov v oblasti IT a digitalizácie verejnej správy. Počas dvoch dní sa na kongrese predstavilo viacero odborníkov, ktorí hovorili najmä o dvoch súčasných trendoch, globalizácii internetu a kybernetickej bezpečnosti.

Odborná porota posudzovala vyše 25 prihlásených projektov a udelila 3. miesto v kategórií Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti pre Prešov za projekt s názvom Mapové údaje mesta Prešov pre každého. Cenu prevzala primátorka mesta Andrea Turčanová. Poukázala na pokračovanie v trendoch otvorenej samosprávy, kde prešovská radnica ide príkladom všetkým ostatným slovenským mestám. „Týmto projektom chceme ukázať ako sa dajú využívať mapové údaje, ktoré sú k dispozícii na magistráte“, vysvetlila dôvod projektu a zdôraznila, že použite týchto otvorených datasetov je voľné a bezplatné.

Prešov je jedinou slovenskou samosprávou, ktorá prináša otvorené geodáta používateľom. Projekt mapuje základné údaje z kompetencií mesta od polohopisnej cez rôzne ďalšie užitočné dáta až po kategórie rôznych významných objektov, ako sú sakrálne objekty, verejné WC či ihriská a športoviská na území mesta. Používatelia si môžu jednoducho vytvoriť vlastné mapové zobrazenie v počítači, tablete či mobile v jednej alebo viacerých vrstvách.

Všetky objekty sú publikované v súradnicovom systéme, takže sa dajú merať dĺžky, výmery plôch a pod. Projekt v prvej etape poskytuje 20 datasetov predstavujúcich pomenované kategórie geo-údajov. Mnohé datasety  nie sú nikde inde dostupné. Všetky publikované otvorené údaje sú voľne stiahnuteľné a ich použitie je bezplatné. Ide teda o otvorenie možnosti využitia geo-dát aj mimo používateľského rozhrania geografických aplikácií formou využívania priestorových datasetov v popísanom štandardnom formáte.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Mesto Prešov