Ľubovniansky hrad navštívilo počas leta 193-tisíc turistov. Vyslúžil si zaujímavý titul


Foto: Ľubovniansky hrad navštívilo počas leta 193-tisíc turistov. Vyslúžil si zaujímavý titul

Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni prekonalo svoju minuloročnú letnú návštevnosť. Počas tohto leta ho navštívilo o 18-tisíc ľudí viac, vďaka čomu si vyslúžilo titul najnavštevovanejšej kultúrnej organizácie Prešovského samosprávneho kraja počas letnej sezóny. Ako uvádza krajská samospráva na internetovej stránke, turistov lákali aj ďalšie kultúrne stánky, najmä nová výstava v Poprade a výnimočná výstava v Humennom.

„Návštevníci sa mohli počas leta na hrade a v skanzene stať súčasťou napr. „Ružbašskej kráľovskej svadby“. Tú pripravilo múzeum pri príležitosti 100. výročia kráľovskej svadby Márie Karolíny Zamoyskej s princom Dvoch Sicílií Rénierom de Bourbon, ktorá sa konala vo Vyšných Ružbachoch. Na základe dostupnej historickej dokumentácie bolo zrekonštruované aj pôvodné svadobné menu do degustačnej podoby,“ informuje Prešovský samosprávny kraj.


Do šiestich múzeí a dvoch galérií Prešovského samosprávneho kraja zavítalo celkovo viac ako 341-tisíc turistov. Obľúbená bola aj expozícia „Knieža z Popradu a jeho hrobka“ v Podtatranskom múzeu v Poprade, ktorá je verejnosti prístupná od mája tohto roku. Zaujala tiež výstava „Nevrátené“ vo Vihorlatskom múzeu v Humennom, ktorú pripravovali odborní pracovníci z Krajského múzea v Prešove. Výstava prezentovala roztratené predmety po rodine Andrássy z pôvodného mobiliára kaštieľa v Humennom.

Turisti počas letných mesiacov nevynechali ani návštevu Kežmarského hradu, Šarišského múzea v Bardejove i Krajského múzea v Prešove a jeho dvoch organizačných jednotiek v Hanušovciach nad Topľou a v Stropkove. Z galérií to bola Krajská galéria v Prešove a Tatranská galéria v Poprade,“ dodáva prešovská župa.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: