Najkrajšie fotografie Prešovského kraja 2017 majú svojich víťazov


Foto: Najkrajšie fotografie Prešovského kraja 2017 majú svojich víťazov Foto: ilustračné

Krajská organizácia cestovného ruchu po piaty krát pripravila fotografickú súťaž Choď a Foť 2017, ktorej hlavným cieľom je propagovať zaujímavosti Prešovského kraja prostredníctvom fotografií a putovnej výstavy. Do tohtoročnej súťaže bolo prihlásených 395 fotografií v štyroch kategóriách: 1. Black & white, 2. Kultúra, tradície a história, 3. Príroda a 4. Šport, športové aktivity. „Tešíme sa z každej zaslanej fotografie, každá jedna je ukážkou toho, ako ľudia rozlične vnímajú turistické zážitky a zaujímavosti Prešovského kraja. Opäť bolo náročné vybrať víťazov, pretože každá fotografia niesla v sebe zaujímavý odkaz,“ predstavil súťažné zábery Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Predsedom odbornej poroty bol známy fotograf Ján Štovka, ktorý má viacero celosvetových ocenení za svoju tvorbu. Víťazné fotografie sú pestrou zmesou z rôznych oblastí kraja. Nechýbajú Vysoké Tatry, Pieniny, drevené kostoly, ale aj momentky zo Spiša či umelecký pohľad na zimu v okolí Stropkova. „Víťazné fotografie musia v človeku vyvolať emóciu a zanechať pocit, dojem. Mnohé motívy sa rokmi opakujú, preto je príjemné vidieť, ak k téme fotograf pristúpi s iným pohľadom, a to sa víťazom určite podarilo,“ uviedol Ján Štovka.

Absolútnym víťazom sa stal Peter Olekšák s fotografiou Konfrontácia, ktorá zachytáva zimu v pohorí Branisko. Okrem víťazov v jednotlivých kategóriách boli vybrané aj finálové fotografie. Spolu ide o 41 záberov, ktoré budú súčasťou putovnej výstavy Choď a foť 2017. Prvá výstava bude v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, kde sa 14. decembra o 17.00 hod. uskutoční slávnostná vernisáž za účasti autorov fotografií. Od nového roka sa výstava bude postupne presúvať do rôznych miest. Predošlé výstavy prezentovali Prešovský kraj aj v Bruseli a na Slovenských dňoch v českom Kroměříži. Najkrajšiu fotografiu môže vybrať aj verejnosť v internetovom hlasovaní do 27. novembra 2017 na stránke Severovýchod Slovenska na Facebooku.

Výsledky súťaže Choď a Foť 2017: 


GRAND PRIX
Peter Olekšák – Konfrontácia (pohorie Branisko)

Príroda
1. miesto: Marián Kuric – Keď mesiac zapadá (Ždiar)
2. miesto: Peter Dobrovský – Za stodolou je krásne (Uloža, okr. Levoča)
3. miesto: Pavol Novák – Na streche (Lomnický štít)

Kultúra, tradície a história
1.miesto: Matúš Maťufka – Tradičná svadba (fiktívna svadba starej dievky, Osturňa)
2. miesto: Magdaléna Koleničová – Staré matere (XIV. ročník slávností obce Jarabina)
3. miesto: Peter Olekšák – Keď kúzli hmla (okolie Spišského hradu)

Black and white
1. miesto: Magdaléna Koleničová – Biely horizont (Bokša – Stropkov)
2. miesto: Peter Olekšák – Hradisko (Hradisko, okr. Kežmarok)
3. miesto:Jaroslav Pitoňák - 3ta3 (pri obciVrbov, okr. Kežmarok)

Šport
1.miesto: Michal Kravec – Downhill
2.miesto: Andrej Belovežík – Spartan race Vechec
3.miesto: Gabriel Grund – HOCKEY-5

Cena J. Štovku
Magdaléna Koleničová – 20 mierových kilometrov okolo Spišského hradu

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: PSK