VIDEO: V Tatrách spočítali počas novembra kamzíkov. Správcovia tvrdia, že neznamenali ich radikálny pokles


Foto: VIDEO: V Tatrách spočítali počas novembra kamzíkov. Správcovia tvrdia, že neznamenali ich radikálny pokles Foto: Tatranský národný park

V utorok 7. novembra v ranných hodinách vyrazilo do tatranských dolín približne sto osôb, ktorých úlohou bolo sčítať aktuálnu populáciu kamzíkov. Do konca dňa napočítali spolu 926 kamzíkov, z čoho je 659 na slovenskej a 267 na poľskej strane Tatier. Podľa zoologičky Eriky Feriancovej aj tento rok je ich počet uspokojivý a nepredstavuje radikálny pokles. Napriek tomu však dodala, že by boli radšej, ak by kamzíkov bolo aspoň nad tisíc. 

„Príroda nám dopriala dobré podmienky na rátanie, zrána síce v nižších polohách pršalo, ale dážď následne ustal a pretrhali sa aj hmly. Kamzíky boli na snehu dobre viditeľné, zdržiavali sa prevažne na miestach, kde bolo snehu menej, pretože tam si dokázali jednoduchšie vyhrabať potravu,“ dodala zoologička Správy Tatranského národného parku Erika Feriancová.

Počas minuloročnej jesene napočítali v celých Tatrách spolu 1 222 jedincov. Správa TANAP-u ráta kamzíky dvakrát ročne, a to vždy na jar a na jeseň. Na jar zisťuje najmä prírastky mláďat a jesenné sčítavanie mapuje stav populácie kamzíka vrchovského tatranského pred zimou.


Prečítajte si viac:


Najnovšie správy