Polícia naďalej pátra po odosielateľovi výhražných e-mailov školám, zhrozí mu väzenia aj na doživotie


Foto: Polícia naďalej pátra po odosielateľovi výhražných e-mailov školám, zhrozí mu väzenia aj na doživotie Foto: Facebook/Polícia SR - Prešovský kraj

Ministerstvo vnútra v spolupráci s Policajným zborom naďalej pátra po páchateľovi, ktorý prostredníctvom e-mailov niektorým školám na Slovensku doručil hrozbu o možnom bombovom útoku v stredu 6. decembra. 

V prípade vyhrážok o vystrieľaní a odpálení vybraných škôl polícia tento skutok označila za trestný čin teroristického útoku. Podľa Trestného zákona môže páchateľ dostať trest odňatia slobody od dvadsať rokov do dvadsaťpäť rokov alebo trest odňatia slobody na doživotie.

Kriminalita v tejto súvislosti stúpla

Policajný zbor za posledných desať mesiacov, od januára do októbra, trestne stíha dve maloleté osoby a jedného mladistvého za šírenie poplašnej správy. Oproti roku 2022 kriminalita za vybrané trestné činy vzrástla, pretože v minulom roku boli trestne stíhaní za rovnaký zločin jedna maloletá osoba a jedna mladistvá. 

Ministerstvo vnútra preto zdôrazňuje pre verejnosť, že v záujme znižovania takýchto prípadov bude treba venovať viac pozornosti tejto téme na celospoločenskej úrovni. Podľa rezortu by sa mala zvýšiť vnímavosť verejnosti a okolia voči tejto situácii a podporiť spoločnosť v pomoci polícii pri odhaľovaní takýchto prípadov.

„Pyrotechnické prehliadky pravdivosť oznámenia neznámeho útočníka, ktorý sa vyhrážal útokom a smrťou sa včerajším dňom nepotvrdili. V bezpečnostných opatreniach pokračujeme a nepoľavujeme. Spoločne s ministerstvom školstva a ďalšími inštitúciami, by sme mali participovať na intenzívnej osvete,“ vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu