Skialpinista sa pri zjazde zrútil do Hlinskej doliny, horskí záchranári mu pomohli vďaka obozretnosti rodiny


Foto: Skialpinista sa pri zjazde zrútil do Hlinskej doliny, horskí záchranári mu pomohli vďaka obozretnosti rodiny Foto: Horská záchranná služba

V prvý deň roku 2024 požiadala matka 20-ročného Poliaka o pomoc Horskú záchrannú službu. S kamarátom sa rozhodli absolvovať skialpinistickú túru od Popradského plesa cez Kôprovské sedlo na Kôprovský štít a späť. Ako informuje Horská záchranná služba na internetovej stránke, dvojica počas celej túry zdieľala cez mobilnú aplikáciu polohu so svojimi blízkymi.

„Nakoľko sa náhle prenos zastavil, s dvojicou sa dlhší časový interval nepodarilo rodine spojiť, požiadali o pomoc HZS. Do terénu vyrazilo osem horských záchranárov v dvoch skupinách. Aktivované bolo rovnako aj ECMO pracovisko v Banskej Bystrici a dron HZS s termovíziou. Prvý skialpinista bol dosiahnutý pod pásmom kosodreviny, bez zranení,“ informujú horskí záchranári.


Nezranený mladík sa snažil dostať k signálu, aby mohol zavolať pomoc pre kamaráta, ktorý si pri zjazde na lyžiach odtrhol snehový prevej a zrútil sa do Hlinskej doliny. Druhý skialpinista mu poskytol prvú pomoc a snažil sa s ním pomaly zostúpiť na Popradské pleso.


Zranený muž pri páde stratil lyže, a preto bol zostup spomalený, nezranený skialpinista poskytol záchranárom informácie s presnou polohou zraneného kamaráta. Záchranári poskytli turistovi zdravotnú starostlivosť, zateplenie a preniesli ho na Popradské pleso. 

„Skialpinisti boli následne transportovaní na oblastné stredisko HZS vo Vysokých Tatrách, kde ich už čakali rodinný príslušníci, v sprievode ktorých odišli na vlastnú žiadosť samostatne,“ dodáva Horská záchranná služba.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: