Cítili ste sa dnes zle? Bol modrý pondelok, najdepresívnejší deň v roku


Foto: Cítili ste sa dnes zle? Bol modrý pondelok, najdepresívnejší deň v roku Foto: Pexels

Necítili ste sa dnes dobre? Má to dôvod, pretože bol najdepresívnejší deň v roku. Tretí januárový pondelok sa už niekoľko rokov označuje ako „Blue Monday“, čiže modrý pondelok. Význam slova blue je v angličtine nielen modrý, ale takisto aj smutný.

Za označením a stanovením dátumu stojí psychológ Dr. Cliff Arnall z Cardiffu. Prvýkrát sa depresívny deň oslavoval pred 19 rokmi, a to 24. januára 2005. Tento pondelok má symbolizovať kombináciu zlých situácií a momentov.

Je pondelok, deň po víkende. V januári je vonku zima, sychravo a dni sú krátke. Taktiež je po Vianociach a mnohí ľudia sú finančne vyčerpaní. Ďalší sú zase sklamaní, že sa príliš skoro vzdali svojich novoročných predsavzatiach.

V slovenskom, moravskom a českom prostredí existovala povera, že pondelok je nešťastný deň pre začiatok určitých pracovných činností. Medzi tovarišmi bol zvyk v pondelok nepracovať veľmi rozšírený, ako dokazujú cechové stanovy z Ostrihomu (1675), Kremnice (1697) a Šaštína (1791). V Česku bol modrý pondelok zakazovaný už v 16. storočí, ale napríklad medzi krajčírmi pretrval až do 20. storočia.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo