Dopravný podnik mesta Prešov reaguje na zrušenie spojov: Nemáme dosť autobusov a vodičov


Foto: Dopravný podnik mesta Prešov reaguje na zrušenie spojov: Nemáme dosť autobusov a vodičov Foto: imhd.sk

Od pondelka 15. januára boli v Prešove zrušené spoje vybraných autobusových liniek MHD. Dotknuté sú linky 8, 12, 17, 28, 32, 32A, 34, 35, 39 a 45. Zoznam zrušených spojov nájdete na tomto odkaze. Ako uviedol Dopravný podnik mesta Prešov, dôvodom je kritický nedostatok prevádzkyschopných autobusov a nedostatok vodičov MHD

„Aby z dôvodu nedostatku autobusov nedochádzalo denne k náhlym a neoznámeným výpadkom spojov, boli vytypované a od pondelka 15. januára zrušené také spoje, ku ktorým existuje iná alternatíva presunu,“ dodáva dopravný podnik s tým, že na všetkých dotknutých zastávkach sú umiestnené oznamy o obmedzeniach.

V prevádzke sú denne aj zálohové vozidlá

Týmto obmedzením klesne potreba na výpravu autobusov o štyri kusy, a to má pomôcť zastabilizovať momentálnu situáciu. V prevádzke sú denne aj zálohové vozidlá, ktoré vykrývajú vynechané alebo zmeškané spoje z dôvodu porúch iných vypravených vozidiel. Tie by podľa dopravného podniku nedokázali plnohodnotne nahradiť všetky spoje pri súbežnom výpadku viacerých vozidiel.

„Denne potrebujeme na výpravu 49 autobusov, pričom k dispozícii máme 57 vozidiel s priemerným vekom 10 rokov. Z tohto počtu je ale až 29 vozidiel vyrobených v rokoch 2003 – 2014, teda majú viac ako 10 rokov a sú náchylné na poruchy,“ informuje dopravný podnik a dodáva, že vyvíjajú maximum na napravenie vzniknutého stavu, situáciu komplikujú zdĺhavé dodacie lehoty na náhradné diely a náročnosť opráv.


Chýbajú aj vodiči

Problémom je aj personálna otázka, do plného stavu dopravnému podniku už na začiatku roka 2023 chýbalo 16 vodičov. V priebehu roka prijali 27 vodičov, no na pozícii skončilo až 37 vodičov, dôvodom boli aj predčasné dôchodky.

„Znamená to, že aktuálne nám chýba 26 vodičov, čo predstavuje 14 percent. Zároveň evidujeme v tomto ročnom období vysokú práceneschopnosť, v prepočte u ďalších cca 12 percent vodičov,“ dodáva na webovej stránke Dopravný podnik mesta Prešov.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: