Mestskí policajti v Prešove testujú elektromobil, ktorý šetrí životné prostredie


Foto: Mestskí policajti v Prešove testujú elektromobil, ktorý šetrí životné prostredie Foto: Mesto Prešov

Modrý elektromobil je v uliciach Prešova vídať niekoľko dní. Elektromobil máme zapožičaný na testovanie. V mestskej premávke sa osvedčil, vieme si predstaviť, že by sme ho využívali aj natrvalo,“ uviedol náčelník mestskej polície Ján Andrejko. Vozidlo Prešov získal vďaka aktivite Združenia náčelníkov obecných a mestských polícii SR. „Neskôr ho postupne budú testovať mestskí policajti aj v ďalších mestách a obciach v rámci združenia,“ dodal Ján Andrejko.

Mesto Prešov si elektromobil vyskúšalo aj v minulosti, keď ho malo zapožičané od VSE. „Uvažujeme o zakúpení elektromobilov ako služobných vozidiel mestského úradu. Je to jedno z opatrení, ktorými sa zapájame do aktivít Dohovoru primátorov a starostov, kde sme signatármi,“ uviedla primátorka Andrea Turčanová, ktorá je ambasádorkou projektu. Dohovor primátorov a starostov je celospoločenské európske hnutie združujúce orgány miestnej a regionálnej samosprávy, ktoré sa dobrovoľne zaviazali zvýšiť na svojom území energetickú účinnosť a využitie obnoviteľných zdrojov energie a zároveň znížiť emisie CO2 na svojom území.

Prešov získalo európske ocenenie GPP Award 2016 za projekt Modernizácia verejného osvetlenia LED technológiou. Ocenenie bolo udelené za prínos projektu k ochrane životného prostredia znižovaním emisií CO2. Ročne sa vďaka energeticky úspornejšej sústave svietidiel vyprodukuje o 64,39 ton CO2 menej a usporí sa 67% energie oproti pôvodnej spotrebe.Zdroj: Mesto Prešov