Meštiansky dom v Prešove skrýval stavebné prvky zo 16. storočia. Objavili ich počas výskumu


Foto: Meštiansky dom v Prešove skrýval stavebné prvky zo 16. storočia. Objavili ich počas výskumu Foto: Krajský pamiatkový úrad Prešov

V meštianskom dome na Slovenskej ulici č. 56 v Prešove odkryli primárny kamenný stĺp z renesančného domu. Stalo sa tak minulý rok počas architektonicko-historického výskumu, ktorý predpísal Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Prešov v súvislosti s pripravovanou komplexnou obnovou domu. Nález tak potvrdil, že súčasný poschodový dom bol postavený na úzkej stredovekej parcele už na konci 16. storočia. 

Ako informoval Ľubor Suchý z KPÚ Prešov na internetovej stránke Pamiatkového úradu Slovenskej republiky, kamenný stĺp v pôvodnej sieni, využívanej najmä na obchodné a remeselné účely, ako aj typ krížovej valenej klenby v južnom trakte sú najdôležitejšími slohotvornými prvkami, ktoré datujú začiatok výstavby domu v oboch poschodiach do druhej polovice, najneskôr do konca 16. storočia.

„Po zmene a čiastočnej prestavbe domu v druhej polovici 18. storočia bola sieň na prízemí nahradená typickým prejazdom, čím došlo k dispozičnej zmene meštianskeho domu na typ prejazdový, ktorý v renesancii a neskôr v baroku v meste dominuje,“ priblížil Ľubor Suchý.


Ako ďalej vysvetlil, pôvodný kamenný stĺp sa stal súčasťou súčasného medzitraktového múru a prestal plniť pôvodnú funkciu. V miestnostiach severného traktu všetky staršie renesančné klenby a trámové stropy nahradili barokové a do centrálnej časti traktu bolo vložené nové schodisko. V užšom južnom chodbovom trakte v oboch nadzemných podlažiach boli zachované pôvodné renesančné klenby.

„Hoci v dôsledku prestavby domu v 18. storočí a čiastočnej úpravy severného traktu na prízemí už dnes nemôžeme prezentovať originálnu sieň pôvodného meštianskeho domu, je tento unikátny nález z obdobia renesancie v objekte na Slovenskej ulici dôkazom rozmachu Prešova v 16. storočí,“ uviedol Ľubor Suchý.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: