Ideálna voľba pre malú obývačku: Rohová alebo rozkladacia pohovka?


Foto: Ideálna voľba pre malú obývačku: Rohová alebo rozkladacia pohovka?

Malá obývacia izba je výzva! Na malom priestore chceme v reprezentatívnom štýle zariadiť pohodlné miesto na oddych a prijímanie hostí. Ak je obývacia izba zároveň obývačkou, spálňou a jedálňou, dobre poslúži rozkladacia pohovka aj rohová sedacia súprava s funkciou spania. Obe riešenia sa na prvý pohľad zdajú byť ideálne. Zamerajme sa teda na detaily, pretože tie rozhodnú o výbere. 

Jeden kus nábytku - veľa možností

V malých priestoroch sa dobre uplatní multifunkčný nábytok. V predajniach interiérového dizajnu nájdeme nábytok, ktorý v sebe spája viacero rôznych využití, napríklad na spanie, skladovanie, prácu či relax. Tento typ nábytku vyhovuje potrebám majiteľov malých bytov, kde je každý centimeter priestoru vzácny. Napríklad stôl a polica 2 v 1 je nápadom na spojenie pracovnej dosky a police na ukladanie kníh.

Okrem toho sa horná časť dá sklopiť, aby sa dalo ľahko maskovať. Známy multifunkčný nábytok používaný v malých bytoch sú pohovky s možnosťou rozloženia a funkciou spania, mäkkými vankúšmi a priestorom na lôžkoviny. A tu sú ďalšie príklady nábytku, ktorý kombinuje viacero použití:

  • Nástenná posteľ - ide o kus nábytku, ktorý umožňuje schovať posteľ do skrine, keď sa nepoužíva. Vďaka tomu možno v noci využívať širokú posteľ a cez deň ďalší priestor na iné aktivity. 
  • Konferenčný stolík so zásuvkou - kombinuje funkcie lavice a komody. Zásuvka pod hornou časťou konferenčného stolíka slúži na odkladanie drobných predmetov, ako sú diaľkové ovládače, nabíjačky, knihy a časopisy.
  • Voľne stojaci deliaci regál - je kus nábytku, ktorý slúži ako regál aj ako deliaca stena. Môže sa použiť na oddelenie zón v miestnosti, napríklad spálne od obývačky alebo domácej pracovne od zvyšku obývačky. Zároveň ponúka dostatok priestoru na uloženie a vystavenie rôznych predmetov.
  • Stolík na kolieskach - použitie tohto stolíka na kolieskach môže byť dekoratívne alebo úžitkové. Dobre poslúži ako príručný stolík do kresla na šálku čaju a časopisy, ale aj ako podstavec na vázu s kvetmi. 

Kompaktná pohovka s funkciou spania 

V posteli a menších bytoch sa dobre hodí pohovka s funkciou spania. Moderný rozkladací model je návrh, ktorý spája eleganciu a funkčnosť. Rozkladacia pohovka sa dobre uplatní v jednoizbovom byte, kde je život domácnosti sústredený na malom priestore a obývacia izba je spálňou, jedálňou a obývačkou. Ak je interiér malý a príliš stiesnený na samostatnú spálňu, ideálnym riešením je rozkladacia pohovka. 

Najväčšou prednosťou pohovky na spanie je jej nádoba na lôžkoviny, robustná konštrukcia a bezproblémový systém rozkladania. Premena pohovky na pohodlné lôžko by mala byť rýchla a intuitívna, aby ju zvládli aj staršie osoby. Pod sedadlom je dostatok úložného priestoru, takže sa tam zmestia nielen ďalšie lôžkoviny, ale aj iné domáce textílie. Výhodou pohovky sú tiež mäkké vankúše. Tento komfortný doplnok oceníme najmä pri relaxácii v pololežiacej polohe s knihou alebo pred televízorom. 

Kompaktná pohovka nezaberá počas dňa veľa miesta, čo je dôležité pre majiteľov, ktorí sa snažia žiť v malom priestore. Naopak, v noci, keď je rozložená, prekvapí svojou priestrannosťou. Pohovka sa dá premeniť na plnohodnotnú posteľ, na ktorej sa pohodlne vyspia dve dospelé osoby. 

Rozkladacia rohová sedacia súprava do malej obývačky 

Rozkladacia rohová sedacia súprava je veľmi pohodlná, moderná, efektná a funkčná. Možnosť rozloženia bude užitočná, keď chceme hosťom poskytnúť ďalšie miesta na prenocovanie. Je to dobrý nápad na posteľ, ktorá sa dá rozložiť na každodenné použitie v jednoizbovej garsónke? Závisí to od mechanizmu rozkladania. Praktickosť a modernosť rohovej sedacej súpravy sa odráža v jednoduchom a pohodlnom systéme jeho premeny na lôžko na spanie.

Pozornosť venovaná detailom - typy rozkladacích mechanizmov 

V rohových sedacích súpravách sa používajú rôzne systémy rozkladania, ktoré majú vplyv na pohodlie a funkčnosť tohto nábytku. Jedným z obľúbených a často používaných systémov je Delfin. Príprava plochy na spanie zahŕňa vysunutie zabudovanej zásuvky spod rohovej sedacej súpravy a vytiahnutie z nej matraca. Ide o jednoduchý a odolný systém, ktorý nevyžaduje veľkú silu.

Ďalším mechanizmom je systém DL, ktorý spočíva vo vysunutí sedadla a sklopení operadla. Ide o najčastejšie používaný v rohových sedacích súpravách systém, ktorý poskytuje veľkú plochu na spanie a dokonca aj úložný priestor na ďalšie lôžkoviny. Tretí spôsob, najmodernejší systém, zahŕňa zdvihnutie sedadla a vysunutie matraca spod neho. Ide o inovatívne riešenie, ktoré umožňuje aj nastavenie uhla operadla. 

Aby rozkladanie rohu nespôsobovalo veľa problémov a nevyžadovalo silu, komponenty by nemali byť príliš ťažké. Niektoré rozkladacie rohové sedačky sú vybavené pohyblivou konštrukciou. Po rozložení vznikne stabilné a pohodlné lôžko, ktorého plocha závisí od veľkosti rohovej sedačky. Najlepšie sa osvedčí model, ktorý poskytuje dostatok priestoru a pohodlné sedenie pre dve osoby.

Cez deň je rohová pohovka pohodlným a štýlovým nábytkom do obývačky a v noci sa z nej stane veľká a pohodlná posteľ na spanie. Do malej obývačky sa oplatí zvoliť minimalistický, elegantný a moderný kus nábytku s dizajnovým vzorom a ľahkou formou. Pri veľmi intenzívnom používaní čalúneného nábytku, prakticky nepretržite, je najlepšie zvoliť čalúnený materiál najvyššej možnej kvality.Zdroj: Inzercia/PR článok