FOTO: Prešovský kraj dodržiava tradície našich predkov. Pozrite si, ako prebiehalo tohtoročné stavanie májov


FOTO: Prešovský kraj dodržiava tradície našich predkov. Pozrite si, ako prebiehalo tohtoročné stavanie májov
Galéria: 21 fotiek
Foto: Facebook/Hermanovce okr. Prešov, Mesto Medzilaborce - oficiálna stránka, Kultúra Snina

Dnešným dňom nám začína mesiac máj, ktorý sa viaže k obdobiu lásky, energie a zrodu nového života. Májová zeleň na poliach, záhradách či lúkach je znakom sily. Symbolom je aj strom máj, ktorý predstavuje zdravie a vitalitu pre všetky ženy a dievčatá z miest a dedín. 

V minulosti bolo stavanie mája úloha mladých mužov, treba však povedať, že v niektorých obciach a dedinách sa tradícia dodržiava do dnešného dňa. Vysoké stromy okolo desiatich metrov, najčastejšie šlo o jedle, smreky borovice či brezy, mladí muži zbavili kôry a kmeň očistili od konárov. Strom ozdobili ornamentnmi a zelený vrcholec látkovými stuhami či šatkami od milej.

Máje boli na našom území znakom úcty a lásky k dievčaťu. Ako informuje portál dynastic.sk, mládenec, ktorý mal o dievča vážny záujem, jej postavil pred domom máj, niekedy sa stávalo, že mala viac nápadníkov, a teda aj viac májov. 


Aj keď sa tradícia v niektorých oblastiach dodržiava, vo väčšine prípadov je stavanie mája už len symbolická tradícia, stavia sa už len jeden alebo dva máje pre celú obec. Obyvatelia si však stavbu spríjemňujú programom, zábavou či hodmi pre celú dedinu. V priloženom fotoalbume si môžete pozrieť zaujímavé fotografie zo stavania májov v Prešovskom kraji. 

Máte zaujímavé fotografie zo stavania mája vo vašej obci či dedine a chcete sa s nimi podeliť? Neváhajte nám ich poslať na info@presovak.sk, radi ich uverejníme!

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: