Odštartovali prvomájové oslavy v mestách a obciach Prešovského kraja


Foto: Odštartovali prvomájové oslavy v mestách a obciach Prešovského kraja Foto: FS Topľan

Prípravy osláv na 1. mája boli i v tomto roku v plnom prúde. Hoci v minulosti bolo stavanie mája všade tradíciou, dnes je skôr peknou spomienkou, no nie prežitkom. Sviatok práce si pripomíname v rôznych podobách.

Námestie pred MsÚ v Giraltovciach ožilo prvomájovou atmosférou v retro štýle. Účastníkov tam dnes zabáva hudobná skupina Finta, kolotoče a ďalšie atrakcie. Tak, ako to bolo kedysi, organizátori akcie chceli potešiť a zaujať i v tento deň najmenších cukrovou vatou a takými nápojmi, ako sú klasické malinovky. Aj dospelí si prichádzajú na svoje vďaka občerstveniu a jedlám ako guláš či párkové hody. Giraltovčania si prvomájové tradície pripomenuli aj stavaním mája za sprievodu FS Topľan.

Zvyky na východe nevymreli

Vo vedľajšej obci Lúčka to dnes dokonca aj rozvoniava. A to nielen rozkvitnutými čerešňami, pod ktorými, ako to býva u nás zvykom, na prvého mája padne nejeden bozk. Lučanské májové slávnosti sú v tento deň spojené s tradičným stavaním mája a so súťažou vo varení bryndzových halušiek. Ide v poradí o druhý ročník akcie.

Tradície zachováme nielen pri varení halušiek, ale aj postavením mája za spevu a hudby speváckej skupiny Okrúhľan. Tešiť sa môžete aj na detské atrakcie či na najlepšiu mačanku v Topľanskej doline,“ informovalo OZ Topľanská Lúčka. Súťažné družstvá mohli mať až päťčlenné, podmienkou účasti v súťaži bolo mať vlastný kotlík. Informácie nám potvrdila aj Michaela Marcinová, jedna z organizátoriek.

Májové pálenie vatry, majálesy i lampiónové sprievody

V Kukovej majú pri tejto príležitosti v piatok páliť vatru, považujú to už za symboliku. „Zažite atmosféru plnú praskajúceho ohňa a radosti. Obec Kuková Vás srdečne pozýva na tradičné Pálenie májovej vatry, ktoré sa uskutočni 3. mája o 21.00 hod. na Vachovej hure,“ avizuje obec.

Organizátori sľubujú, že ich ohnivá šou bude doplnená o čapovane pivko a útulné posedenie pri ohnisku v dobrej spoločnosti. Na spoločnú akciu pozývajú všetky rodiny. Čo sa týka okresných miesta, v oslavách tiež nezaostávajú. V dnešný deň stavajú a zdobia máj za hudobného sprievodu aj Bardejovčania. Na radničnom námestí sú dnes spríjemnením DH Vyhodňare, FS Vienok, Čerhovčan, country hudba Bonanza a Dip Band, nechýbajú stánky a ďalšie atrakcie.


Včera to odštartovali tradičným otváraním fontán. Akcia sa stretla s pozitívnym ohlasom u stoviek ľudí, ktorí si ju prišli užiť do Promenádneho parku. Po hudobnom programe ZUŠ M. Vileca sa všetci zoradili do lampiónového sprievodu, na čele ktorého hrala bubenícky skupina Campana Batucada Program vyvrcholil na pódiu na námestí. V Stropkove oslavovali podobne, lampiónovým sprievodom s bubnovou šou Batida. Námestím SNP sa ozývala aj hudba v podaní FS Stropkovčan, stropkovského DFS Mlynček, svidníckym DFS Makovička a vystúpeniami miestnej ZUŠ F. Veselého.

Lásky čas je spojený s otváraním sezóny

Nielen dnes si prídete na svoje. V Prešove je atrakcií viac, svoje vystúpenia má i na ďalšie dni pripravený napríklad aj cirkus. Okolité obce majú čo ponúknuť. Sviatok práce za pekného počasia využili na otvorenie sezón, príkladom je hrad Šariš či Tatry.

„Máj je tu a s ním aj láska! Už ste si všimli, že nášmu námestiu dominuje krásny máj? Symbol jari, prebúdzajúcej sa prírody, a samozrejme, aj lásky. Postavenie mája je krásnou tradíciou, ktorá nám má pripomínať, že sa máme mať radi, tešiť sa zo života a šíriť radosť okolo seba. Nech je pre nás tento máj inšpiráciou k tomu, aby sme sa k sebe správali s láskou, úctou a aby sme si vážili každý jeden deň, ktorý nám život dáva,“ odkazujú v obci Hermanovce.

Smrekové máje stavali na ochranu príbytkov Tradícia osláv 1. mája spomínaného ako Sviatku práce vychádza podľa pedagogičky a historičky Lucie Kušnírovej Deutschovej z udalostí, ktoré sa stali začiatkom mája 1880 v Amerike.

„Súviselo to so štrajkom pracujúcich odborárov za osemhodinový pracovný čas, ktorý bol nakoniec odsúhlasený v roku 1889 v Paríži ako medzinárodný deň - sviatok práce. Máje ako také, boli známe už z čias antiky. Staroveké civilizácie tesne pred 1. májom začali stavať spomínané máje na ochranu domov, hospodárskych budov pred chorobami, mágiou, zlými duchmi. Táto májová zeleň postavená zväčša z malého smreka, bola akýmsi magickým prostriedkom.“

V našej slovanskej kultúre sa máje podľa nej stavali z dôvodu hojnosti z dostatku plodov, neskôr ich kládli pred dom, v ktorom bývalo dievča súce na vydaj. „Táto tradícia sa v niektorých častiach Slovenska zachovala dodnes. Prvý májový deň je sviatkom pracujúcich u nás už od roku 1919. Starší si určite ešte spomínajú na prvomájové sprievody u nás pred rokom 1989. Mladším to už bohužiaľ nič nehovorí,“ zhodnotila.

Prečítajte si viac: