Študent dostal v prešovskej MHD pokutu: Musím ju zaplatiť?, pýta sa ďalších cestujúcich


Foto: Študent dostal v prešovskej MHD pokutu: Musím ju zaplatiť?, pýta sa ďalších cestujúcich Foto: imhd.sk

Každému z nás sa niekedy stalo, že aj keď mal v MHD lístok kupený, tak si ho zabudol označiť. Niektorí mali väčšie šťastie a revízor ich v tejto situácii neprekvapil, no niektorí z nás mali šťastia menej a revízor ich neminul.

Podobný príbeh má aj študent Dávid, ktorý si v prešovskej MHD po ceste zo školy zabudol označiť lístok, ktorý mal v peňaženke. V tej chvíli ho však prekvapila revízorka a nešťastný študent dostal pokutu 26 eur, ktorú ak nezaplatí do piatich dní, tak sa zvýši na 33 eur. 

„Revízorka mi ešte aj zobrala lístok. Celý deň mi to vŕta v hlave. Moja chyba, stalo sa. Musím zaplatiť? Čo sa stane, ak nezaplatím. Vám sa to už stalo?“ pýta sa študent v príspevku na sociálnej sieti v skupine Prešov.

Prešovčania radia pokutu hneď zaplatiť

Používatelia radia študentovi, aby pokutu hneď zaplatil. Suma sa totiž bude navyšovať a v extrémnych prípadoch hrozí aj exekútor. Cestujúca Ivka má podobnú skúsenosť, keď ešte za školských čias pokutu nezaplatila a namiesto 20 eur musela neskôr platiť pokutu 160 eur. 

„Ja som v strese tiež zabudol označiť lístok a neminula ma pokuta. Zaplaťte, lebo sa bude zbytočne navyšovať, poprípade hrozí exekútor. Známemu, ktorý neplatil pokuty, to sťahovali z výplaty,“ uvádza svoj prípad Branislav.

Používateľka Nika informuje o svojej skúsenosti, ku ktorej došlo približne 13 rokov dozadu. Lístok si kúpila cez SMS, no kým jej stihol prísť, tak nastúpila do autobusu, kde už bol aj revízor. Povedala mu, že jej kúpený SMS lístok čoskoro príde, no dostala pokutu, pretože do autobusu je potrebné nastúpiť s platným lístkom. 

„Nič nepomohlo, že mi ten lístok prišiel priamo pred ním. Pokutu som normálne zaplatila, nestojím o nejaké naťahovanie sa a prípadné exekúcie. Neštiknutý lístok v peňaženke podľa mňa nikto nebude akceptovať, bohužiaľ, nikto nemusí veriť, že si si ho zabudol štiknúť. Radšej naozaj ísť, pokutu zaplatiť a do budúcna sa poučiť,“ dodáva Nika.


Podľa Martiny ak sa rozhodne študent pokutu nezaplatiť, tak mu môže aj po rokoch prísť pokuta s oveľa vyššiou sumou. „Ten boj nevyhráš. Keď nezaplatíš, budú to vymáhať všetkými možnými spôsobmi. Úroky budú riadne vysoké. Ešte keď som chodil na ZŠ, stalo sa mi to isté a nepomohlo ani to, že mama písala odvolania. Zaplať čím skôr,“ uvádza Daniel.

Vladimír radí mladému študentovi taktiež, aby pokutu zaplatil, no okrem toho by mal skúsiť napísať odvolanie/ospravedlnenie na dopravný podnik. „Takéto situácie sa stávajú, možno to pochopia a peniaze ti vrátia. Ja som si svoju prvú pokutu takto obhájil a pán riaditeľ odpustil.“

Odpustenie pokuty 

Ďalší cestujúci študentovi taktiež radia, aby v prípade, že sa mu to stalo prvýkrát, skúsil napísať spomínané odvolanie na dopravný podnik. „Skúste napísať žiadosť na DP o odpustenie pokuty, zdôvodnite, že si stále kupujete lístok a stalo sa vám to prvýkrát,“ radia Dávidovi.

Medzi cestujúcimi, ktorí sa rozhodli napísať žiadosť na dopravný podnik, sa však nájdu aj takí, ktorým pokutu neodpustili. „Ja som dostala pokutu len za to, že som si sadla skôr, ako som označila lístok. Sedela som hneď pri značkovači, boli pri ňom ľudia, tak som chcela počkať, kým si oni označia a pritom som mala lístok pripravený v ruke. Neuznali mi to,“ uvádza Marta. 

Spomínaná udalosť sa môže stať každému cestujúcemu, no revízori sú v týchto prípadoch nemilosrdní. Preto sa radšej stále ubezpečte, že do autobusu vstupujete s platným lístkom, ktorý si poprípade hneď vo vozidle označíte. 

Ohľadom tejto témy sme kontaktovali aj Dopravný podnik mesta Prešov, v prípade odpovede budeme článok aktualizovať.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: