V priestoroch bývalej fary v Dolnom Smokovci má vzniknúť respitné centrum pre rodiny


Foto: V priestoroch bývalej fary v Dolnom Smokovci má vzniknúť respitné centrum pre rodiny Foto: caritas.sk

Spišská katolícka Charita v pondelok 27. mája usporiadala tlačovú konferenciu, na ktorej priblížila pilotný projekt výstavby respitného centra (respitná starostlivosť – odľahčovacia služba). Ako uvádza charita, na Slovensku chýba špecializované centrum pre nevyliečiteľne choré deti, ktoré by ponúkalo čiastočný únik z kolotoča nemocníc. 

Charita sa preto rozhodla v priestoroch bývalej fary v Dolnom Smokovci vytvoriť takéto centrum. Ako uvádza riaditeľ charity Pavol Vilček, víziou je zriadiť centrum, kam by prišli celé rodiny na jeden alebo dva týždne.

„My im pomôžeme so starostlivosťou o dieťa a rodina si za ten čas bude môcť oddýchnuť v lone tatranskej prírody a naplno sa venovať ostatným deťom, ktoré prichádzajú o pozornosť rodičom z dôvodu starostlivosti o zdravotne znevýhodneného súrodenca,“ dodal Pavol Vilček. 

Na základe prieskumu Asociácie poskytovateľov a podporovateľov včasnej intervencie medzi ambulantnými pediatrami sa predpokladá, že na Slovensku žije 8 700 až 14 000 detí so zdravotným znevýhodnením,  alebo rizikovým vývinom vo veku do sedem rokov. K 30. júnu 2018 počet poberateľov príspevku za opatrovanie bol 53 042, čo predstavuje takmer 1 percento z celkového počtu obyvateľov na Slovensku. Z toho 26,8 percent poberateľov príspevku na opatrovanie sú rodičia. 

„Starostlivosť o zdravotne znevýhodnené dieťa predstavuje veľký nápor na rodinu a psychiku rodičov. Takmer 80 percent vzťahov tento nápor, žiaľ, nevydrží a potom sa jednorodičia ocitajú v ešte náročnejšom rozpoložení. Vyčerpanie rodičov je veľké. Táto myšlienka sa mi páči preto, že by si oddýchla celá rodina. Trávili by čas spolu a zároveň by počas dňa bolo postarané aj o rehabilitácie a terapie pre toto znevýhodnené dieťa,“ uvádza zástupkyňa Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením Alica Paličková.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: