Separov koncert na Dni mesta rozdelil Prešovčanov, PKO za reperom stojí


Foto: Separov koncert na Dni mesta rozdelil Prešovčanov, PKO za reperom stojí Foto: Facebook/Dopravný podnik mesta Prešov, a.s., Separ

Dni mesta Prešov sa vracajú aj v roku 2024 a organizátorom tohto ročníka je už tradične Park kultúry a oddychu (PKO) Prešov. Line-up vystúpení v tomto roku doplní aj legenda slovenskej streetovej hudby. Svojim umením sa Prešovčanom predvedie samotný Separ. Vynárajú sa však mnohé otázniky. Prešovčania sa pýtajú, či je jeho hudba a slovník vhodný v rámci podujatia pre rodiny s deťmi.

Celú diskusiu o tom, či takýto typ umenia patrí na námestie mesta pred 22. hodinou rozpútala nenápadná otázka na sociálnej sieti. „Čo si myslíte o vystúpení speváka Separa na Dni mesta Prešov 2024? Je správne ,aby jeho vulgárny slovník znel mestom o 20:30 hodine?“ pýta sa autor príspevku.

Prešovčania sa nevedia zhodnúť. Patrí jeho slovník na pódium?

Napriek kontroverzii niektorých textov známeho repera sa väčšina diskutérov na jeho koncert priamo v srdci Šariša teší. „Určite tam príde zo 2000 Prešovčanov. Ja prídem tiež,“ odkázal autorovi jeden z komentujúcich. Jeden z komentujúcich zabrnkal aj na citlivú nôtu mnohých východniarov. „Koľko vulgárností, dvojzmyslov, p*rna a sexu je v ľudových pesničkách? Či sa budeme tváriť, že to tak nie je?“ pýta sa diskutér, ktorý nerozumie celému hurhaju okolo koncertu úspešného repera. 

Ozývajú sa aj hlasy, ktoré o jeho mene v spojení s Dňami mesta Prešov nechcú ani počuť. „Určite nie. Sú oveľa lepší speváci a muzikanti, ktorí by mohli vystúpiť na dňoch mesta,“ odpovedal na otázku Viktor. Vo svojom názore však neostáva ani zďaleka sám. „Vadí to. Vulgarizmy nepatria na verejný priestor. Mladí ľudia budú učiteľom a rodičom vysvetľovať, že veď nič sa nedeje, že som vulgárny. Veď všade sa tak hovorí a spieva. Degregácia reči a kultúry ako takej. Som proti,“ doplnil ďalší diskutér. Podľa mnohých tak „vulgárne hulákanie nezmyselných textov“ nepatrí na podujatie, ktoré by malo poukázať na mesto Prešov a jeho kultúru a históriu.


Zdroj: Facebook/ Separ

Organizátor v tom má jasno, program je podľa nich pestrý 

Podľa PKO Prešov sa v Prešove pripravuje dramaturgia „s cieľom vytvoriť zaujímavú a rôznorodú umeleckú ponuku pre všetky vekové generácie”. Ako pre nás prezradila riaditeľka PKO Barbora Rusiňáková, v tomto duchu je program vo štvrtok smerovaný na širšiu verejnosť, piatok je pre mladých ľudí a sobota je rodinná. 

„Na základe skúseností z minulého roka vnímame vysoký záujem a dopyt od mladých ľudí (15+), ktorým PKO a mesto Prešov v priebehu roka ponúka obmedzený počet atraktívnych kultúrny možností. S cieľom prilákať čo najväčšie množstvo divákov sme sa tento rok rozhodli pozvať známeho umelca Separa. Umelec je oboznámený s charakterom podujatia. Výber repertoáru je však výlučne v jeho kompetencii,“ vysvetlila riaditeľka.

Dodáva, že v priebehu Dní mesta Prešov bol v rámci programu pripravený aj náhradný program, ktorý pobeží súbežne s vystúpením repera Separa. „Veríme, že Dni mesta Prešov aj touto ponukou prispejú k budovaniu pozitívnych vzťahov mladých ľudí k nášmu mestu, ako k miestu, ktoré je otvorené rôznorodej kultúrnej ponuke a zohľadňujeme preferencie širokého spektra jeho obyvateľov,“ uzavrela Rusiňáková.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: