Priemyselný park v Humennom môže skončiť bez energií. Chemes hrozí odstávkou


Foto: Priemyselný park v Humennom môže skončiť bez energií. Chemes hrozí odstávkou Foto: Ilustračné foto/pexels.com

Priemyselný park v Humennom, v rámci ktorého je zamestnaných niekoľko stoviek ľudí, môže skončiť bez dodávok energie. K danému kroku došiel miestny výrobca tepla, ktorému Humenská energetická spoločnosť za služby odmieta zaplatiť. Informuje o tom RTVS.

„Chemes nedokáže pre chýbajúce peniaze uhradiť dlh za plyn a elektrinu a Slovenský plynárenský priemysel (SPP) nám zastaví dodávky oboch surovín. To spôsobí, že Chemes nebude schopný vyrábať médiá pre firmy, ktoré v priemyselnom parku zamestnávajú zhruba 1 500 ľudí,“ uviedla vo svojom písomnom stanovisku spoločnosť Chemes.

Pre minulé spory s Východoslovenskou energetickou spoločnosťou sa daný podnik dostal do nútenej správy. Od Humenskej energetickej spoločnosti žiada, aby do piatku 12. júla zaplatila takmer päť miliónov eur za teplo, ktoré bolo vyrobené a dodané v tomto roku. 

„Humenská energetická spoločnosť od začiatku tohto roka opakovane vyzývala spoločnosť Chemes, aby nám doručili faktúry za dodané teplo. Doručenie faktúr bolo až pred niekoľkými dňami, konkrétne 25. júna,“ ozrejmil prípad Martin Lichman, konateľ Humenskej energetickej spoločnosti.


V súčasnosti má byť podľa jeho informácií Chemes už dávno v konkurze. Okrem toho Humenská energetická spoločnosť nedisponuje s takou čiastkou, ktorú od nich firma žiada.

Situáciu do svojich rúk prevzalo mesto Humenné. Spolu so štátnou firmou MH Teplárenský holding a s Humenskou energetickou spoločnosťou začalo s výstavbou záložných zdrojov energií.

„Požiadali sme štátny teplárenský holding, aby prevzal energetické zariadenia v rámci priemyselného parku Chemes do svojej správy a vyrábal médiá aj pre firmy v priemyselnom parku. Momentálne sme v takom stave, že urýchlene pripravujeme nové záložné zdroje pre obyvateľov mesta počas letnej sezóny, aby sme boli pripravený aj na zimu,“ uviedol primátor Humenného Miloš Meričko.

Podľa informácií hovorkyne ministerstva hospodárstva Márie Pavlusík spoločnosť MH Teplárenský holding navrhla Chemes možné rokovanie o zmluve na prevádzku zariadení na dodávku energií do priemyselného parku. Chemes na danú ponuku však doposiaľ nereagoval.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: