Mesto Prešov využíva SMART technológie na verejné osvetlenie, vymenených je 2 650 svietidiel


Foto: Mesto Prešov využíva SMART technológie na verejné osvetlenie, vymenených je 2 650 svietidiel Foto: Mesto Prešov

Mesto Prešov ako prvé na Slovensku začalo využívať systém diaľkového riadenia verejného osvetlenia, vďaka ktorým je verejné osvetlenie spravované na diaľku, ale zároveň  nazbierané dáta po vyhodnotení slúžia aj na optimálne nastavovanie procesov jeho riadenia. Po modernizácií verejného osvetlenia sa priemerný inštalovaný príkon pohybuje na úrovni 83 wattov, kým v minulosti to bolo až 150 wattov.

Od roku 2006 vďaka modernizácii sústavy verejného osvetlenia je zaznamenaná každoročná úspora. V súhrnnom vyjadrení tak oproti pôvodnej sústave mesto Prešov ušetrilo 5 692 134 kWh elektrickej energie, čo je v prepočte na hodnotu viac ako 900 000 eur, k čomu prispela výmena klasických svietidiel za LED osvetlenie. Aktuálne je v Prešove vymenených 2650 z celkového počtu 9350 svietidiel.  

Mesto na ich výmenu využilo prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ ako aj grantovú schému Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Za tieto inovácie bolo mesto Prešov bolo ocenené v súťaži projektov v oblasti zeleného verejného obstarávania - GPP Award 2016. V rámci Slovenska si Prešov priniesol prvenstvo a postup do Bruselu, kde získal čestné uznanie za 4. ocenené miesto za prínos projektu k ochrane životného prostredia. 

Prečítajte si viac:


Zdroj: Mesto Prešov

Najnovšie správy