Družstvu v Spišskej Teplici po roku spustili fotovoltiku. Elektrinu si vedeli vyrábať, no museli ju kupovať


Foto: Družstvu v Spišskej Teplici po roku spustili fotovoltiku. Elektrinu si vedeli vyrábať, no museli ju kupovať Foto: ilustračné foto; unsplash.com/@logvisuals

Energetická kríza zasiahla domácnosti, ale predovšetkým podniky s vysokým odberom elektrickej energie. Svoje o tom vie aj Poľnohospodárske družstvo Spišská Teplica neďaleko Popradu, ktoré sa počas krízy rozhodlo nainštalovať fotovoltiku.

Na tento projekt si vzali úver a verili, že im pomôže znížiť náklady. Po pol roku mali panely nainštalované a narazili na nevídaný paradox. Drahú elektrinu museli kupovať aj napriek tomu, že panely boli osadená a dokázali si ju vyrobiť sami, informuje portál Správy RTVS.

„Bohužiaľ, medzi tým sa legislatíva zmenila a VSD nám oznámili, že nám nevedia spustiť fotovoltiku, teda 100 kilowattový menič, ktorý tam je nainštalovaný. Menič stovkový by musel byť doplnený o takzvaný dispečing,“ vysvetlil predseda družstva Maroš Kovalčík.


Ide o zariadenie, vďaka ktorému sa dá zdroj kontrolovať na diaľku a v prípade preťaženia siete sa dá na diaľku aj vypnúť. Právnička Andrea Puková vysvetlila, že táto požiadavka nesúvisí s novelizovaným zákonom o obnoviteľných zdrojoch, ale s prevádzkovým poriadkom.

Keďže zdroj nespĺňal špeciálne technické požiadavky, Východoslovenská distribučná spoločnosť musela prvú žiadosť o pripojenie zamietnuť. Zo strany družstva došlo k zmene parametrov, vďaka čomu sa im nakoniec podarilo fotovoltiku pripojiť na sieť.

„Až teraz, v tomto roku, nám to spustili, čiže niečo vyše roka po tom, čo sme mali funkčnú fotovoltiku,“ dodal pre portál predseda družstva Kovalčík. Náklady za elektrickú energiu im nakoniec klesli a vedúci družstva dodal, že investícia sa oplatila, a to aj napriek komplikáciám.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: