Každá domácnosť na Slovensku vyprodukuje ročne nemalé množstvo odpadu, z ktorého časť tvorí textilný odpad. Ide najmä o oblečenie, obuv a iné textílie. Tento druh odpadu sa vyhadzuje do špeciálnych kontajnerov, ktoré sú rozmiestnené po celej krajine v každom väčšom meste.
Prešovčan Robert si však všimol, že zberné nádoby na textil v Prešove zmizli a so svojím zistením sa rozhodol podeliť na sociálnom médiu. Príspevok zaujal viacero používateľov, pričom niektorí mu dali za pravdu. Iní zase tvrdia, že by mohli zmiznúť úplne.
Podľa niektorých by situácia bez týchto kontajnerov bola lepšia, pretože okolo nich nebude neporiadok spôsobený neprispôsobivými občanmi. Podľa nich sa časť ľudí snaží zo špeciálnych kontajnerov vyberať oblečenie, pričom po sebe majú pravidelne nechať spúšť.
Používateľka Martina vysvetlila, že spoločnosť prevádzkujúca kontajnery na textilný odpad Ekocharita ukončila činnosť zberu noseného textilu a stiahla svoje kontajnery z mnohých miest na Slovensku. Mestá tak budú musieť nájsť alternatívne riešenia.
Avšak kráti sa im čas, pretože od budúceho roku vojde do platnosti požiadavka zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch. Tá ukladá obciam povinnosť zaviesť a vykonávať triedený zber komunálnych odpadov pre textil od 1. januára 2025.
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky vydalo k tejto požiadavke metodickú príručku, ktorej cieľom je podľa rezortu upresnenie postupu obcí pri zabezpečení povinnosti zavedenia triedeného zberu textilu na svojom území.
Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Michal Sabo za opozičné Progresívne Slovensko však hovorí, že táto príručka nie je dostatočná. „To, čo prišlo, nie je ani odborné, ani nápomocné. Je to chaotické. A krátke,“ uviedol v texte na denníku SME.
Hovorca mesta Prešov Michal Hudák pre Prešovak.sk potvrdil, že metodická príručka od Ministerstva životného prostredia nie je postačujúca. Tvrdí, že mestám a obciam neponúka potrebné informácie k zberu a triedeniu textilného odpadu.
„V podstate nám odkazuje, že máme celý systém za 4 mesiace sami vymyslieť, aplikovať a aj ho celý zaplatiť,“ vysvetli hovorca Hudák a dodal, že práve tento signál ministerstva bol jedným z impulzov na odchod spoločnosti Ekocharita z mesta Prešov.
Obchodný riaditeľ Ekocharity Tomáš Štefančík pre Prešovak.sk vysvetlil, že z Prešova sa stiahli z viacerých dôvodov: „Od geopolitických faktorov, ktoré vplývajú aj na zber textilu v Prešove, po neschopnosť nášho MŽP, aroganciu a ľahostajnosť ľudí“
Za hlavný dôvod odstránenia všetkých kontajnerov z Prešova považuje obchodný riaditeľ Štefančík skutočnosť, že sa na poslednom osobnom rokovaní s mestom Prešov a Technickými službami mesta Prešov (TsMP) nedohodli na fungovaní tejto služby.
Hovorca mesta Hudák dodáva, že v Prešove už niekoľko rokov môžu občania separovať tento druh odpadu na zbernom dvore TsMP. Obnosené šatstvo podľa neho môžu odovzdať vo vybraných obchodných reťazcoch, prípadne darovať na charitu.
Na záver konštatuje, že v súčasnosti nedokážu poskytnúť konkrétnejšie informácie o zbere a triedení textilného odpadu. „Odbor životného prostredia na MsÚ v Prešove v týchto chvíľach pracuje na vytvorení systému zberu a triedenia textilného odpadu v Prešove, rovnako aj na analýze finančných dopadov na rozpočet mesta,“ ozrejmil.