Hľadáte ako vyriešiť spor bez súdov? Jedným z riešení je mediácia, mesto Prešov takúto službu ponúka


Foto: Hľadáte ako vyriešiť spor bez súdov? Jedným z riešení je mediácia, mesto Prešov takúto službu ponúka Foto: Mesto Prešov

Už tretí rok v priestoroch Mestského úradu v Prešove môžu občania využívať bezplatnú mediačnú a probačnú službu. Jedným riešením ako vyriešiť spor bez súdov je mediácia, mediátor ponúka účastníkom sporu iný pohľad na konflikt a hľadá praktické riešenie, dohodu, ktorá upokojí obe strany. „Spolupráca radnice pri poskytovaní bezplatnej mediačnej a probačnej služby je našou pomocou tým, ktorí sa dlhodobo domáhajú spravodlivosti, alebo sami nevedia nájsť inú cestu k vyriešenie sporu,“ informuje Andrea Turčanová primátorka mesta Prešov.

Mediátorov občania nájdu každú stredu v budove Mestského úradu v Prešove. „V Prešove sa nám podarilo prispieť k tomu, aby ľudia vo väčšej miere využívali možnosť riešenia konfliktu pokojnou cestou v rámci dohody, a aby mali participáciu na vzniku takejto dohody. Verím, že sa Prešovom budú inšpirovať aj ďalšie samosprávy,“ uviedol mediátor Jozef Bialončik.

V roku 2017 službu využilo až 87 klientov, z ktorých 43 percent bolo vo veku nad 66 rokov.

Vo vekovej kategórii 19-45 rokov bola takmer štvrtina klientov. Mediátori sa ich problémom venovali takmer 100 hodín. Najviac ľudí mediátorov vyhľadalo po odporúčaní svojich známych, vyše 16 percent sa ich o službe dozvedelo prostredníctvom webovej stránky mesta, alebo z Prešovského magazínu. „Veľmi sa nám osvedčila spolupráca so študentmi GTF PU, kde sme ponúkli študentom vidieť v praxi ako prebieha služba na MsÚ. Študenti mali možnosť v reáli vidieť prácu mediátora, aj keď nie priamo pri výkone mediácie, ale v procese prvého kontaktu s klientom,“ dodáva Jozef Bialončik.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: Mesto Prešov