V Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici si môžete pozrieť výstavu Majstri svojho remesla I


Foto: V Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici si môžete pozrieť výstavu Majstri svojho remesla I Foto: ÚĽUV

Ústredie ľudovej umeleckej výroby sprístupní od 6. 3. 2018 v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici výstavu Majstri svojho remesla I. Návštevníkom predstaví tvorbu prvých troch talentovaných výrobcov, ktorí získali titul majster ľudovej umeleckej výroby za rok 2017. Ladislav Jurovatý ml., Ján Fotta a Milan Stieranka sú skutočnými majstrami svojho remesla v umeleckom drotárstve, spracovaní gúb a drevorezbe. Výstava Majstri svojho remesla I. potrvá v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici do 27. júna 2018.

Tradícia udeľovania čestných titulov majster ľudových umeleckej výroby siaha do roku 1959. Do dnešného dňa ÚĽUV ocenil 417 výrobcov z rozmanitých odvetví tradičných remesiel a domáckych výrob. Roku 2017 sa stali laureátmi ocenenia ďalší šiesti majstri a medzi nimi aj Ladislav Jurovatý ml., Ján Fotta a Milan Stieranka. Výstava Majstri svojho remesla I. predstavuje ich tvorbu, ktorá je výsledkom dlhoročného poctivého remesla, umu, trpezlivosti a talentu. 

Za nositeľov titulu majster ľudovej umeleckej výroby hovorí ich život a práca. Cez ich diela môžeme popri estetickej nádhere preciťovať aj ich životnú filozofiu, založenú na poctivosti a nezávislosti, kombinácii hodnôt, ktorá už nie je v dnešnom svete častá. Tradičné výstavy nových majstrov ľudovej umeleckej výroby v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici tak ponúkajú turistom z celého sveta krásny obraz o tvorivej povahe našich ľudí, ktorí majú bytostný záujem uchovávať naše dedičstvo,“ hovorí Mária Mizeráková, kurátorka výstavy a Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave. 

Ladislav Jurovatý ml. pochádza z umeleckoremeselnej rodiny. Drotárstvu sa intenzívne venuje od roku 1993. Náročnú techniku viazaného slučkového výpletu prebral od svojho otca. Majstrovstvo v technickom, konštrukčnom a vo výtvarnom detaile pozdvihuje jeho úžitkové predmety, ako sú vešiaky, podložky pod žehličky, misy, podnosy, svietniky, šperky, na umeleckú tvorbu. Využívanie drôtu a drotárskych výrobkov propaguje aj v modernom interiéri a architektúre. 

Ján Fotta vyrastal v gubárskom stredisku Klenovci. S výrobou gúb sa zoznámil už ako malý chlapec, keďže býval oproti majstrovi Jozefovi Papovi, ktorý ho do výroby gúb v dospelosti aj zaučil. Jeho guby a surovice štvorcového, obdĺžnikového a kruhového tvaru nesú pečať dokonalej znalosti vlny ako materiálu a jej citlivého spracovania. Dnes patrí Ján Fotta k posledným aktívnym klenovským gubárom, ale s o to väčšou snahou zachovať toto remeslo pre budúce generácie. 

Milan Stieranka je rodákom z kokavských vrchov. Na blízkom salaši, kam chodil rodičom po žinčicu, vídaval krásne črpáky, ktoré ho v hĺbke duše inšpirovali do budúcej tvorby. Vyrába všetky základné typy tradičných slovenských črpákov, verne zachovávajúc ich charakteristické znaky. Najčastejšie používa na ich výrobu – tak ako aj na ostatný bačovský riad – javorové a čerešňové drevo, do jeho sortimentu patria aj figurálne a zoomorfné plastiky či betlehemy z lipového dreva.



Miesto: Galéria a predajňa ÚĽUV v Tatranskej Lomnici
Dátum: 06.03.2018 - 11:00


Prečítajte si viac:


Zdroj: ÚĽUV