V kaviarni Libresso Books & Coffee sa konala prvá diskusia tvorby verejných priestranstiev v Pre


Foto: V kaviarni Libresso Books & Coffee sa konala prvá diskusia tvorby verejných priestranstiev v Pre Foto: Mesto Prešov

Prvá diskusia na tému Manuál tvorby verejných priestranstiev v Prešove sa konala v kaviarni Libresso Books & Coffee. Verejné priestory vytvárajú atmosféru mesta. Jeho typy, časti i prvky majú zároveň značný vplyv na ľudské správanie. Aj preto je vhodné dopredu určiť ako majú vyzerať komunikácie, alebo aké materiály by sa mali pri ich výstavbe preferovať. Mali by byť tiež jasné  štandardy aké  majú byť lampy verejného osvetlenia, druhy drevín i mnohé ďalšie zložky, ktoré sú súčasťou verejných priestorov.

Odpovede na tieto otázky týkajúce sa verejných priestorov dá pripravovaný manuál ich tvorby. V Prešove, okrem tvorcov manuálu z košického ateliéru Atrium, dostávajú  šancu vyjadriť svoje podnety, nápady a pripomienky aj ďalší odborníci a tiež verejnosť. Už prvá verejná diskusia zaplnila priestory kaviarne Libresso Books & Coffee, kde prišlo zhruba šesťdesiat odborníkov aj laikov. Svedčí to o záujme o túto tému.

Pomenovali sme si aktuálny stav verejných priestorov, povedali sme si aj o stave príprav manuálu verejných priestranstiev, no pracovali sme aj s mapou nášho mesta, kde prítomní mohli okrem iného vyjadriť aj svoje pocity z prešovských verejných priestorov,“ informovala Mária Čutková, vedúca Odboru hlavného architekta MsÚ Prešov. Aktuálne je dokončená analytická časť Manuálu tvorby verejných priestorov, no pripomenula, že verejnosť stále môže jeho tvorcom svoje nápady, názory či pripomienky ešte stále zasielať.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: Mesto Prešov