FOTO: Hubárska sezóna začína, prvé úlovky z okolia Popradu sú na stole. Dajte si pozor na jedovaté kúsky


FOTO: Prvé hubárske úlovky z okolia Popradu: Sezóna sa rozbieha naplno

FOTO: Hubárska sezóna začína, prvé úlovky z okolia Popradu sú na stole. Dajte si pozor na jedovaté kúsky
Galéria: 6 fotiek
Foto: Redakcia, Facebook/ Hríby & Huby Slovensko

Je to tu. Hubárska sezóna sa oficiálne začala a Poprad a jeho okolie už hlásia prvé úlovky. Milovníci húb z okolia Tatier sa tešia, pretože lesy im začali ponúkať svoje prvé poklady. Či už ste skúsený hubár, alebo len víkendový nadšenec, je najvyšší čas chytiť košík, obuť si nepremokavé topánky a vyraziť do lesa. Prvé úlovky naznačujú, že sezóna bude bohatá a lesy plné chutných prekvapení.

Galéria: 6 fotiek

Hubárske šialenstvo pod Tatrami

V Poprade sa o hubách hovorí, akoby boli zlatom. Po suchom lete, ktoré nás všetkých trápilo, sa zdalo, že hubárska sezóna môže byť ohrozená. Avšak posledné dažde a priaznivé počasie urobili svoje. Lesy v okolí Popradu, ale aj vo vyšších polohách Vysokých Tatier, sú teraz plné vlhkosti, čo je pre huby priam ideálne prostredie. A tak sa začínajú objavovať prvé krásne hríby, kuriatka a masliaky.

Nie sú to len bežné druhy, ale aj niekoľko vzácnych kúskov, ktoré spravia radosť aj tým najnáročnejším gurmánom. Tatranské lesy sú známe svojou rôznorodosťou a hubárska sezóna je pre miestnych akousi neoficiálnou súťažou – kto nájde najväčší hríb, kto prinesie najzaujímavejší úlovok?



História hubárčenia na Slovensku

Hubárčenie má na Slovensku dlhú tradíciu a je pevnou súčasťou kultúrneho dedičstva. Už naši predkovia vedeli, že lesy ukrývajú poklady, ktoré dokážu obohatiť jedálniček a často aj peňaženku. Na Slovensku rastie viac ako 3 000 druhov húb, z ktorých je približne 1 500 jedlých. Najčastejšie sa zbierajú hríby, rýdziky, suchohríby, kuriatka. Hubári však nepohrdnú aj vynikajúcou bedľou.

Hubárska sezóna u nás začína obvykle koncom jari, no tá pravá „sezóna” sa rozbieha až na prelome leta a jesene, keď sú podmienky pre rast húb najlepšie. Kým v niektorých regiónoch Slovenska sa ľudia predbiehajú, kto nájde najväčší a najkrajší hríb, v iných je hubárčenie skôr rodinnou tradíciou a výletom do prírody.

Galéria: 6 fotiek

Pozor na nejedlé huby

Aj keď sú huby vynikajúcou pochúťkou, je potrebné dávať si pozor na nejedlé druhy, ktoré môžu byť nebezpečné. Slovenské lesy ukrývajú aj niekoľko smrteľne jedovatých húb, napríklad muchotrávku zelenú. Aj zdatní hubári by si mali dať pozor na Hodvábnicu veľkú, ktorá sa od jedlej pochúťky líši len svojim časom výskytu. Preto je dôležité, aby každý hubár poznal aspoň základné pravidlá bezpečnosti a vedel rozlíšiť jedlé huby od tých nebezpečných.





Nitra
Trnava
Žilina
Žilina
Trenčín
Košice
Bratislava
Banská Bystrica
Trnava
Bratislava
Nitra
Trenčín
Košice
Banská Bystrica