V susedných Košiciach už pár rokov funguje projekt Adoptuj si chodník a zarábaj. Verejnosti umožňuje zapojiť sa do ručného odpratávania snehu a ľadu počas zimy. Na udržiavanie chodníka poskytne mesto každému záujemcovi dve 25-kilogramové vrecia s posypovým materiálom a základné technické zabezpečenie.
Ďalšie náradie si už každý zaregistrovaný človek zaobstará vo vlastnej réžii. Obyvatelia si v tomto projekte môžu aj zarobiť. Ak vás zaujímajú podrobné informácie o projekte, ktorý v Košiciach počas zimy funguje, nájdete ich na tomto odkaze.
Poslanec Mestského zastupiteľstva Prešov Martin Eštočák sa obyvateľov v príspevku na sociálnej sieti opýtal, či by si takýto projekt vedeli predstaviť aj v Prešove. Podľa neho by táto aktivita bola pre mesto prospešná.
„Takáto iniciatíva by umožnila obyvateľom aktívne prispieť k udržiavaniu bezpečného a upraveného prostredia, čo je obzvlášť dôležité počas zimných mesiacov, keď sa sneh a ľad stávajú hrozbou pre chodcov. Zároveň by to mohlo pomôcť mestu efektívnejšie zvládať zimnú údržbu, pretože by to doplnilo prácu mestských služieb o individuálnu starostlivosť občanov o chodníky v ich okolí,“ uvádza Martin Eštočák.
Ako dodáva, mohol by to byť skvelý spôsob, ako prepojiť komunitu, zvýšiť bezpečnosť a urobiť mesto ešte lepším miestom pre život. Mnohým obyvateľom sa nápad páči a takýto projekt by privítali.
Martin Eštočák používateľom predstavil aj plán, podľa ktorého by to v Prešove mohlo fungovať. Najskôr by si obyvatelia adoptovali chodník, o ktorý by sa počas zimy starali. Po registrácii by získali pokyny a harmonogram na čistenie chodníka.
Aplikácia na správu údržby by obyvateľom pomohla nahlasovať stav chodníkov. Mohli by cez ňu informovať o údržbe. Účastníci tohto programu by boli motivovaní aj finančnou odmenou za každý deň, počas ktorého sa postarajú o čistotu adoptovaného chodníka.
„Podporiť adopciu chodníkov by mohlo mesto aj formou ocenení pre najaktívnejších účastníkov či pre tímy, ktoré sa najlepšie postarajú o údržbu vo svojej lokalite. Takéto uznania môžu posilniť susedskú spoluprácu a priateľské vzťahy v rámci komunity,“ dopĺňa Martin Eštočák.
„Pokojne to môže mesto skúsiť, rovnako ako kosenie. Ak je niekto napríklad aktívny dôchodca a má potrebné náradie (alebo mesto dodá), nemal by to byť problém. Ale treba počítať s tým, že 50 sekúnd po začatí sneženia sa začnú ozývať FB diskutéri/-rky, že ‚už pada a chodňik furt ňeočisceni’ alebo ‚trava skoro 5 centimetre, za co bere peňeži’,“ uviedol používateľ Jozef.
Ozývajú sa aj ďalší používatelia, podľa ktorých je to zaujímavý nápad. Keďže každá minca má dve strany, medzi diskutujúcimi sú aj takí, ktorí poslancovu ideu kritizujú. Podľa nich by v tom malo pokračovať mesto a technické služby.