V rámci celoslovenskej akcie zameranú na alkohol za volantom, policajti skontrolovali 10 000 vodičov


Foto: V rámci celoslovenskej akcie zameranú na alkohol za volantom, policajti skontrolovali 10 000 vodičov Foto: ilustračné

Počas Veľkej noci prebiehala celoslovenská akcia zameraná na kontrolu alkoholu za volantom. Policajné hliadky boli rozmiestnené na frekventovaných cestách vo všetkých krajoch našej republiky. Zodpovední vodiči boli odmenení balíčkom obsahujúcim propagačné letáky na zvýšenie povedomia vodičov o nebezpečenstve alkoholu za volantom. V prípade pozitívnej dychovej skúšky však boli vodiči sankcionovaní.

Pre lepšiu orientáciu sme sledovali detailnejšie výsledky za jednotlivé krajské riaditeľstvá Policajného zboru. Policajti skontrolovali 1 854 vodičov, pod vplyvom alkoholu odhalili osem z nich. Ak to rozmeníme na drobné, dychovej skúške podrobili 383 vodičiek žien a 1 471 vodičov mužov. Dámy robili zrejme garde šibačom, pretože ani jedna skontrolovaná žena „nenafúkala“,“ informuje Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Najviac podgurážení vodiči boli odhalení v Bratislavskom kraji a najmenej v Prešovskom kraji. Zo sledovaných vodičov boli pod vplyvom alkoholu traja vo veku 30 až 39 rokov, dvaja vo veku 40 – 49 rokov po jednom vo veku 18 – 20 rokov a 21 – 24 rokov. Ak sa pozrieme na dĺžku držania vodičského oprávnenia, traja opilci mali vodičské oprávnenie 11 – 15 rokov, dvaja 21 – 25 rokov a dvaja vodiči od 1 do 5 rokov.


„Ak budeme vždy, keď si sadáme za volant, myslieť na to, že „keď pijem, auto zostane doma“, a že každý deň by mal byť dňom zodpovednosti, veríme, že sa to pozitívne odzrkadlí aj na našich cestách,“ skonštatovali na záver prezidentka združenia Jana Shepperd a riaditeľ dopravnej polície Ján Ignaták.

Na dodržiavanie predpisov dohliadali aj okresní policajti. Počas veľkonočných sviatkov skontrolovali ďalších 8 205 vodičov a odhalili 28 vodičov pod vplyvom alkoholu do jedného promile, jeden vodič odmietol dychovú skúšku. Preventívno-osvetová kampaň Deň Zodpovednosti je súčasťou Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom 2013 - 2020. Hlavným zámerom je zvýšenie povedomia na podporu zodpovedného, kultúrneho a kontrolovaného požívania alkoholu.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: MV SR