Za posledné štyri mesiace hasiči zasahovali pri 1 914 požiaroch, pri vypaľovaní trávy 217 krát


Foto: Za posledné štyri mesiace hasiči zasahovali pri 1 914 požiaroch,  pri vypaľovaní trávy 217 krát Foto: Prezídium Hasičského a záchranného zboru

S príchodom jari hasiči veľmi často zápasia so spaľovaním suchej trávy, lístia a vetví z poorezávaných stromov. Za posledných pár dní zaznamenali hasiči zvýšený výskyt požiarov, ktoré vznikajú plošným vypaľovaním porastov, drevín a biologického odpadu. V roku 2017 hasiči zaznamenali 1 861 požiarov, ktoré vznikli vypaľovaním trávy a suchých porastov. Oproti roku 2016 sa táto štatistika navýšila o 844 požiarov.

Plošné vypaľovanie tráv a porastov zakazuje zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, ktorého porušenie môže stáť občana do 331 eur. Ak by sa však takéhoto priestupku dopustila právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur,“ informuje Prezídium Hasičského a záchranného zboru.

V prvom štvrť roku 2018 zasahovali hasiči celkovo pri 1914 požiaroch, pričom práve 752 bolo v prírodnom prostredí. V ich dôsledku došlo k zraneniu dvoch osôb. Priame materiálne škody spôsobené týmto typom požiarov boli za uplynulé tri mesiace vyčíslené na približne 189 tisíc €. Vypaľovanie trávy a suchých porastov spôsobilo v ostatných troch mesiacov 217 požiarov.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: Prezídium Hasičského a záchranného zboru