Živnostníci môžu komunikovať s finančnou správou prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu


Foto: Živnostníci môžu komunikovať s finančnou správou prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu Foto: ilustračné

Od 1. júla 2018 sú všetky fyzické osoby-podnikatelia a aj ich zástupcovia povinní komunikovať s finančnou správou elektronicky. Jeden zo spôsobov, ktorý môže živnostník využiť pri odosielaní dokumentov finančnej správe, je zásielka prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu s čipom a elektronickým podpisom.

O občiansky preukaz, resp. jeho aktiváciu a tiež o vydanie certifikátov k elektronickému podpisu možno požiadať na hociktorom z 84 pracovísk dokladov na Slovensku nezávisle od miesta pobytu. MV SR upozorňuje, že na oddeleniach dokladov sa už pomaly rozbieha tzv. pasová sezóna a čakacie doby sa začínajú pomaličky predlžovať.

Momentálne sa čakacie doby v celoslovenskom priemere pohybujú okolo 10 minút. Ministerstvo vnútra ďalej upozorňuje, že základná zákonná lehota na vydanie občianskeho preukazu je 30 dní. V súčasnosti je síce doba spracovania podaných žiadostí 15-20 dní, ale v závislosti od počtu podaných žiadostí môže výrazne stúpnuť.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: MV SR