Prešovčania sú znepokojení, z kohútikov im tečie biela voda s bublinkami. Niektorí už aj poznajú vysvetlenie, o čo ide


Zvláštna voda v Prešove! Ľudia hlásia bublinky a silný chlórový zápach

Foto: Prešovčania sú znepokojení, z kohútikov im tečie biela voda s bublinkami. Niektorí už aj poznajú vysvetlenie, o čo ide
Foto: FreePik/ Ilustračná FOTO, Facebook/ Prešov/ V. F.

Obyvatelia Prešova si v posledných dňoch všímajú nezvyčajný jav pri napúšťaní vody z kohútika. Voda je spočiatku biela, plná bubliniek a až po pár minútach sa sama vyčíri. “Vie mi niekto vysvetliť?Niekoľko dní pozorujem, že keď napustím vodu z vodovodu je biela a akoby bublinkovala potom sa vyčistí. Pýtam sa, lebo v tejto problematike sa nevyznám,” opýtala sa na sociálnej sieti Vierka.  Tento problém vyvolal okamžite rozsiahlu diskusi, v ktorej si ľudia vymieňajú skúsenosti a snažia sa zistiť, čo je príčinou.

Niekoľko mesiacov dozadu tu bola o tom diskusia, vodárne zmenili zdroj pitnej vody a pridáva sa do nej trochu viac chlóru. Malo by to však byť nezávadné a voda spĺňa všetky normy, píše jeden z diskutujúcich. Iní však zostávajú skeptickí. „Ja z tej vody veľmi cítim chlór. Predtým som častejšie odvápňovala kanvicu, ale odkedy z vody výrazne cítiť chlór, ani sa kanvica tak často nezavápňuje,“ pridáva ďalší komentujúci.

Podľa dostupných informácií by mala byť voda naďalej bezpečná na pitie, no mnohí obyvatelia Prešova majú obavy, či ide len o dočasný jav alebo trvalú zmenu v úprave vody. Vodárne zatiaľ oficiálne stanovisko neposkytli, no ľudia čakajú odpovede.


Kde môže byť jadro problému?

Ak voda z kohútika vyteká zakalená do biela a má bublinkový vzhľad, no po pár minútach sa sama vyčíri, najpravdepodobnejšou príčinou je rozpustený vzduch vo vode, na čo už v minulosti odkazovali odborníci. Toto zakalenie je bežné a nepredstavuje zdravotné riziko.

Prečo sa to deje? Dôvodov môže byť hneď niekoľko:

  • Tlak v potrubí – Mestský vodovod čerpá vodu pod vysokým tlakom, pričom sa do nej môže dostať vzduch. Keď voda vytečie z kohútika, tlak sa uvoľní a rozpustený vzduch sa začne uvoľňovať vo forme drobných bubliniek.
  • Chladná voda a rozpustnosť plynov – Chladná voda dokáže absorbovať viac vzduchu. Pri zmene teploty alebo tlaku sa vzduch z vody uvoľňuje, čo spôsobuje zakalenie.
  • Práce na vodovodnom potrubí – Ak sa v oblasti nedávno vykonávali opravy alebo údržba potrubí, mohla sa do systému dostať vzduchová bublina, ktorá sa postupne vyplavuje cez kohútiky.

Ako zistiť, či ide o vzduch a nie o iný problém?

  • Napustite pohár vody a sledujte ho – Ak sa voda začne vyčíriť zdola nahor, znamená to, že vzduchové bublinky pomaly unikajú a nejde o žiadne znečistenie.
  • Vyskúšajte rôzne kohútiky v domácnosti – Ak sa zakalenie objavuje len na jednom mieste, môže ísť o vzduch v lokálnych rozvodoch. Ak je rovnaké v celom dome, príčina je vo vodovodnom systéme mesta.

Kedy by ste mali byť opatrní?

Ak voda zostáva zakalená dlhší čas, má podivný zápach, chuť, alebo nezvyčajnú farbu (hnedú, žltú, zelenú), môže to signalizovať problém s vodovodným potrubím alebo prítomnosť nečistôt. V takom prípade je vhodné kontaktovať dodávateľa vody.

S našimi otázkami sme sa obrátili aj na odborníkov z Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VSS). Správu budeme o ich vyjadrenie aktualizovať.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Prešovskom kraji